Świąteczne statystyki łódzkich ratowników

27.12.2019
WSRMŁ

W ciągu minionych już Świąt Bożego Narodzenia ambulanse Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi wyjechały prawie tysiąc razy. W tym roku bóle brzucha i niestrawność nie były głównym powodem interwencji.

Jak wynika z analizy Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym roku od godziny 00:00 24 grudnia do godziny 00:00 26 grudnia ambulanse Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi wyjechały 969 razy.

Wbrew pozorom niestrawność w tym roku nie była najczęstszym powodem wezwań zespołów ratownictwa medycznego. Łódzcy ratownicy medyczni w trakcie tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia najczęściej, bo aż 200 razy interweniowali w przypadkach zaostrzeń chorób układu krążenia. Wśród nich warto wymienić chociażby nadciśnienie tętnicze, zaostrzenia niewydolności serca, zaburzenia rytmu serca.

Dwa dni świąt obfitowały również w urazy. Aż 152 razy ambulanse Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi wyruszały nieść pomoc osobom z obrażeniami ciała. Przeważnie były to otarcia, złamania i powierzchowne obrażenia nie stanowiące zagrożenia dla życia poszkodowanych. Na szczęście w omawianym okresie zanotowano jedynie 20 kolizji i wypadków - w większości niegroźnych.

Choroby układu pokarmowego, w tym wspomniana wcześniej niestrawność, w tegorocznych statystykach uplasowały się na trzecim miejscu (134 przypadki). Najczęściej były to bóle brzucha oraz nudności, które nie zawsze uzasadniały wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.