Lubuskie – apel w sprawie ratownictwa

17.08.2021
UMWL

W związku z zagrożeniem funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego marszałek Elżbieta Anna Polak wystosowała pismo do wojewody lubuskiego, w którym apeluje o podjęcie natychmiastowych działań.

Poniżej prezentujemy treść pisma:

Szanowny Panie Wojewodo,

w związku z bardzo niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi zagrożenia funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego w województwie lubuskim, wynikającego ze składanych wypowiedzeń przez ratowników medycznych, zwracam się z prośbą o przekazanie stanowiska Pana Wojewody w zakresie oczekiwań tej grupy zawodowej.

Przedstawiane oczekiwania ratowników medycznych oraz związków zawodowych w zakresie zmiany sposobu finasowania ratownictwa medycznego, a także brak konkretnego stanowiska Ministerstwa Zdrowia, dającego szanse na szybkie rozwiązanie problemu, powodują, iż sytuacja stwarza rzeczywiste niebezpieczeństwo zaburzenia pracy systemu Ratownictwa Medycznego w województwie.

Jednocześnie informuję, że Samorząd Województwa Lubuskiego, realizując swoje obowiązki podmiotu tworzącego, w ramach wsparcia SP Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, przekazał jednostkom w latach 2018–2021 środki finansowe na zakup 9 ambulansów medycznych (ponad 5 mln zł), sprzętu medycznego (155 tys. zł) oraz na zakup pilotażowego sytemu wspomagania ratownictwa medycznego (1 mln zł). Działania te w znaczący sposób poprawiły bezpieczeństwo lubuszan, ale także wypłynęły na poprawę warunków pracy ratowników medycznych.

Mając na uwadze, iż do kompetencji Wojewody należy właściwa organizacja i finansowanie systemu ratownictwa medycznego na terenie województwa oraz zapewnienie bezpieczeństwa medycznego mieszkańcom w tym obszarze, proszę o podjęcie pilnych działań, które zapewnią ciągłe funkcjonowanie systemu medycznego w naszym regionie.

Zobacz także
  • "Nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami medycznymi"
  • Gorzów – dyrektor pogotowia zapowiada podwyżki

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.