"Nie ma sporu między ratownikami a MZ"

31.08.2021

Nie ma żadnego sporu między ratownikami medycznymi a Ministerstwem Zdrowia – są spory na linii ratownicy–pracodawcy – powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Według niego sprawa dotyczy głównie ratowników kontraktowych, a nie tych zatrudnionych na umowach o pracę.

Andrusiewicz był pytany w Polsat News o spór MZ z ratownikami medycznymi i o to, czy ratowników nie zabraknie w czasie zbliżającej się IV fali koronawirusa.

– Z Ministerstwem Zdrowia żadnego sporu zespołu protestacyjnego ratowników medycznych nie ma – oświadczył rzecznik resortu. – Są pewne spory na linii ratownicy–pracodawcy – dodał.

Według niego spory występują „w przypadku ratowników, którzy wypowiadają umowy”. – Zwrócę uwagę na jeden fakt: to nie są ratownicy na umowach o pracę. To w większości przypadków są ratownicy kontraktowi, na kontraktach. (...) Wszyscy ratownicy, których wiążą umowy o pracę, którzy mają ten gwarant ze strony MZ, nie podejmują tu żadnej dodatkowej akcji i nie wypowiadają umów o pracę – podkreślił Andrusiewicz.

– Wiemy, że część pracodawców ma środki, żeby zagwarantować pewnego rodzaju podwyżki, ale tu musi paść deklaracja ze strony pracodawców – ujawnił.

Andrusiewicz podkreślił, że resort zdrowia zagwarantował finansowanie ratownikom medycznym. – Wpisaliśmy całość dotychczasowego uposażenia wraz z dodatkami. Przekazaliśmy wszystkie środki. Staramy się teraz trochę pomóc, pośrednicząc w rozmowach z pracodawcami – powiedział.

W ubiegłym tygodniu w Gorzowie Wlkp., Sulechowie i Świebodzinie kontraktowi ratownicy medyczni pracujący w zespołach pogotowia dołączyli do ogólnopolskiego protestu i domagali się podwyżek. Złożyli wypowiedzenia lub poszli na zwolnienia lekarskie.

Rzecznik MZ poinformował we wtorek, że w resorcie trwają prace nad rozwiązaniami ustawowymi dotyczącymi samorządu ratownictwa medycznego.

W połowie sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. opracowania propozycji nowych rozwiązań organizacyjnych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. – Było to pierwsze, ale dobre spotkanie. Wszystkie strony przedstawiły swoje propozycje – powiedział wówczas wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zobacz także
  • Co czwarta karetka bez załogi
  • "Nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami medycznymi"

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.