"Przygotowujemy pakiet rozwiązań dla ratowników"

06.09.2021
Aleksandra Rebelińska

Przygotowujemy pakiet rozwiązań dla ratowników medycznych – chodzi o rozwiązania systemowe, dodatkowe środki finansowe na pewno się znajdą – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. – Liczę, że w następnych dniach dojdzie do spotkania ministra zdrowia z ratownikami i ta oferta zostanie przedyskutowana – dodał.

Ratownicy medyczni od dawna walczą o wyższe wynagrodzenia, nie zgadzają się też na wyjątkowo trudne warunki pracy. Od 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Ratownicy zapowiadają, że 11 września chcą wziąć udział w dużej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która ma odbyć się w stolicy.

Rzecznik rządu został zapytany w Radiu Zet, czy znajdą się pieniądze na podwyżki dla ratowników medycznych. – Tak, teraz przygotowujemy pakiet rozwiązań dla ratowników medycznych – oświadczył Müller.

Przekazał, że minister zdrowia Adam Niedzielski jest umówiony na poniedziałek z przedstawicielami ratowników medycznych, choć zadeklarowali oni, że nie pojawią się na tym spotkaniu. – Liczę na to, że w następnych dniach do takiego spotkania dojdzie i ta oferta zostanie przedstawiona i przedyskutowana – dodał.

Müller przyznał, że nie zna szczegółów rozwiązań. – Ważne jest to, w jaki sposób te środki miałyby być podzielone. Zawsze jest problem finansowania bezpośredniego do jednostek, które prowadzą ratownictwo medyczne, a później tego, w jaki sposób ta jednostka, która ma kontrakt podpisany, dzieli te środki z ratownikami medycznymi lub z innymi członkami zespołu medycznego – mówił.

– Chodzi o rozwiązania systemowe. Dlatego zapraszamy do stołu ratowników medycznych, żeby te rozwiązania wypracować. A dodatkowe środki finansowe, zapewniam, że na pewno się znajdą. Oczywiście, jest kwestia ich skali. Tak jak w przypadku każdej grupy zawodowej oczekiwania finansowe są wysokie, a później są realia budżetowe – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził w sobotę nadzieję, że w najbliższych paru tygodniach dojdzie do jakiegoś porozumienia z ratownikami medycznymi, zadeklarował, że ratownicy dostaną podwyżkę.

Morawiecki, który był w sobotę gościem RMF FM, był pytany o strajk ratowników medycznych. – Bardzo się tym niepokoję i dlatego zobowiązałem pana ministra zdrowia do rozmów, do negocjacji, do dialogu. Te rozmowy się toczą. Brałem udział w jednej rundzie tych rozmów parę miesięcy temu i jestem umiarkowanym optymistą, że poprzez podnoszenie jednocześnie uposażeń w służbie zdrowia, nie tylko ratowników, ale też pielęgniarek, lekarzy, salowych, wszędzie tam chcemy, żeby nastąpiły istotne podwyżki – mówił.

Pytany, co zrobić, żeby strajkujący ratownicy wrócili do pracy, szef rządu odpowiedział, że rozmowy i dialog muszą się odbywać z obustronnym zrozumieniem.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski we wpisie w mediach społecznościowych zaprosił na poniedziałek na godz. 9 do ministerstwa przewodniczącego Porozumienia Rezydentów Wojciecha Szarańca.

W piątek do pacjentów na Mazowszu nie wyjechały 43 na 202 zakontraktowanych zespołów, z czego w samej Warszawie 38 z 80. W informacji podkreślono, że to Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie jest dysponentem zespołów i że to ona jest zobowiązana do udzielania świadczeń zgodnie z umową.