Ratownicy pielgrzymowali na Jasną Górę

16.10.2021

Ratownicy medyczni i pracownicy administracyjni pogotowia spotkali się w piątek na Jasnej Górze podczas I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ratownictwa Medycznego. W imieniu Kościoła dziękował im katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło.

Podkreślał, że ratownikom należy się nie tylko szacunek, ale też godziwe warunki pracy i wynagrodzenia.

– Służba nigdy nie jest ideologiczna, bo nie służy się ideom, ale osobom. Wy jesteście najbliżej człowieka, którego ratujecie. Patrzycie w jego twarz, dotykacie jego ciała, to szlachetne, ale też bardzo trudne. Przyjmijcie podziękowania ze strony Kościoła – powiedział biskup Szkudło, który przewodniczył mszy św. w kaplicy Matki Bożej.

– Ratunek zawsze wymaga poświęcenia, oddania siebie, swojego czasu, czasem dobra rodziny i to jest wielka sprawa, którą powinni doceniać wszyscy – wskazał i dodał, to dlatego praca ratownika powinna być otoczona najwyższym szacunkiem.

– Ostatnie miesiące wyraźnie pokazały, jak trudną pracę wykonujecie, że należy się wam szacunek, co oczywiste, ale należą się wam godne warunki pracy i wynagrodzenia, uporządkowany system, by nie brakowało załóg w karetkach, by każdy z ratowników mógł godziwie wypocząć przed kolejnymi trudami pracy – podkreślał katowicki biskup pomocniczy.

Inicjatorem pielgrzymki jest dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach. – Każdy z nas w sercu przychodzi z duchową intencją i modlitwą do Matki Bożej. Nadzieje są ogromne – o ustanie pandemii, o to, żeby było spokojnie, żeby się lepiej pracowało, no i walka o lepsze jutro dla każdego – powiedział dyrektor, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

– Wobec różnych trudności, z którymi zmagają się ratownicy medyczni, także finansowymi, pielgrzymka jest szansą na przypomnienie o misyjności tego zawodu – dodał Jacek Boroń, pracownik Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Pielgrzymkę ratowników medycznych rozpoczął uroczysty przemarsz z pl. Biegańskiego na Jasną Górę. Po mszy św. zasłużonym pracownikom wręczono odznaczenia. Pielgrzymce towarzyszył pokaz sprzętu ratowniczego, połączony z bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi i możliwością oddania krwi.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.