Podlaskie – karetki dla szpitala w Zambrowie

30.12.2021
Anna Augustynowicz
UMWP

Do placówki trafiły trzy nowoczesne ambulanse, których wartość to niemal 2 mln zł. Ponad połowa kosztów zakupu została sfinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL).

W przekazaniu karetek w środę, 29 grudnia, wziął udział marszałek Artur Kosicki. Marszałek podkreślał, że wsparcie tzw. szpitali niższego szczebla w mniejszych ośrodkach jest zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju kraju.

– Jako Zarząd Województwa Podlaskiego również wspieramy tę placówkę – czy to w ramach budżetu województwa, czy środków europejskich – mówił Artur Kosicki dodając, że przedsięwzięcie jest przykładem dobrej współpracy rządu z samorządem.

Jak przypomniał, na terenie szpitala trwa budowa nowego oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym i rehabilitacją. Inwestycję zasiliła dotacja z funduszy europejskich w ramach programu regionalnego w kwocie ponad 8 mln zł.

– Trzeba dbać o te mniejsze ośrodki zdrowia tak, żeby można było sprawnie funkcjonować w całym województwie – zaznaczył marszałek.

To pierwsze nowe ambulanse w historii zambrowskiego szpitala. Ich zakup usprawni funkcjonowanie placówki w zakresie przewozu pacjentów.

– Jako szpital mamy obowiązek zadbać o chorych, których musimy zawieźć do szpitala realizującego świadczenia, których u nas brakuje, ale też o pacjentów w ciężkim stanie, których przywozimy do nas – mówił Bogusław Dębski, dyrektor szpitala w Zambrowie.

Z kolei Krzysztof Jurgiel, poseł do Parlamentu Europejskiego, zwrócił uwagę na znaczenie tej inwestycji w kontekście współpracy międzyszpitalnej.

– Wyposażenie szpitala w trzy nowe karetki zabezpieczy potrzeby nie tylko lokalnej społeczności, ale także mieszkańców powiatów ościennych – zaznaczył.

Przekazane w środę ambulanse typu B są wyposażone m.in. w transportery noszy, krzesła kardiologiczne, respiratory, defibrylatory, ssaki, pompy infuzyjne, plecaki reanimacyjne, torby ratownicze i pediatryczne. Dwa z nich zostały całkowicie sfinansowane w ramach RFIL.

– Środki z tego programu miały ożywić działalność inwestycyjną samorządów i to się dzieje – mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.

Jak przypomniał, w pilotażowej edycji programu na potrzeby województwa podlaskiego przeznaczono przeszło 1,2 mld zł.

Szpital Powiatowy w Zambrowie prowadzi działalność w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej, podstawowej opieki zdrowotnej i leczenia szpitalnego. Do tej pory placówka dysponowała jednym ambulansem ratowniczym.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.