Do Ukrainy dotrą kolejne karetki ze Śląska

23.05.2022

Dwie kolejne karetki, przekazane w niedzielę przez marszałka woj. śląskiego i dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, trafią wkrótce do Ukrainy. To wozy, które zostały wyłączone z systemu ratownictwa i trafiły do rezerwy.

Marszałek Jakub Chełstowski i dyrektor Łukasz Pach przekazali samochody podczas odbywającego się w niedzielę w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie polsko-ukraińskiego pikniku integracyjnego "Kolory życia. Festiwal Wdzięczności", organizowanego przez Fundację Onkologiczną Rakiety. To właśnie przedstawiciele fundacji zadbają o dostarczenie karetek za wschodnią granicę.

"Okazujemy wsparcie dla mieszkańców Ukrainy na wiele sposobów. W tym trudnym dla nich czasie każda forma solidarności, każdy gest dobrej woli i uśmiech pozwalają im przetrwać trudne chwile poza ojczyzną, z dala od rodzin i bliskich. Jestem pewien, że kolejne karetki przekazane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach będą służyć mieszkańcom Ukrainy w trakcie ich bohaterskiej walki o wolność, a środki, które uda się zebrać w formie cegiełek, pozwolą dzieciom i młodzieży z Ukrainy choć na chwilę zapomnieć o koszmarze wojny" - powiedział marszałek Chełstowski.

Dyrektor Pach przypomniał, że od początku wojny z jednostek Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego na wsparcie dla Ukrainy przekazano siedem karetek, z czego pięć z samego WPR. To wozy, które zakończyły pracę w systemie ratownictwa po tym, jak w ubiegłym roku WPR dostało dotację na zakup 20 nowych karetek; stąd możliwe było przekazanie ambulansów z rezerwy.

"To nie są oczywiście fabrycznie nowe samochody, ale one są przez naszych mechaników i stację kontroli pojazdów w pełni przygotowane. Są to w pełni sprawne samochody i myślę, że jeszcze długo posłużą potrzebującym po tamtej stronie granicy" - powiedział dyrektor.

Przekazane w niedzielę karetki trafią prawdopodobnie do Charkowa i Żytomierza. W materiały opatrunkowe wyposaży je Stowarzyszenie "Pokolenie". Dochód z cegiełek tej organizacji, które można było kupić podczas niedzielnej imprezy, zostanie przeznaczony na organizację polsko-ukraińskich wakacyjnych warsztatów dla dzieci.

Organizatorem polsko-ukraińskiej imprezy integracyjnej "Kolory życia. Festiwal Wdzięczności" była Fundacja Onkologiczna Rakiety, która wraz z uchodźcami z objętej wojną Ukrainy chciała w ten sposób podziękować Polakom za otwarte serca i domy. Dzięki pomocy instytucji, firm oraz przy wparciu polskich i ukraińskich wolontariuszy na imprezę złożyły się m.in. występy muzyczne i pokazy taneczne, zajęcia artystyczne i animacje dla dzieci. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował marszałek woj. śląskiego.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.