"W karetkach powinni jeździć fachowcy"

20.06.2022
DGP

W nowym systemie pacjent nie będzie wiedział, kto do niego przyjechał: przeszkolony ratownik medyczny po studiach czy ochotnik, który w wolnym czasie postanowił pojeździć ambulansem – stwierdził w wywiadzie dla „Dziennika Gazeta Prawna” Ireneusz Szafraniec, prezes elekt Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.

Ireneusz Szafraniec odniósł się do zapowiedzianej przez rząd ustawy o ochronie ludności, na mocy której każda gmina ma zostać wyposażona w karetkę, której załogę stanowić mieliby strażacy po przeszkoleniu. Wyraził obawy, że w kraju będą jeździły karetki z niewykwalifikowanym personelem, jeśli uprawnienia tożsame do uprawnień ratowników medycznych będzie się otrzymywać po ukończeniu „bliżej nieokreślonej szkoły przy Państwowej Straży Pożarnej”.

Prezes elekt PTRM zaznaczył również, że może dojść „do sytuacji, w której ambulanse będą tak wymieszane, że pacjent nie będzie wiedział, kto do niego przyjechał: czy przeszkolony ratownik medyczny po studiach, czy ratownik ochotnik”.

Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!

Leki

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.