Bielskie pogotowie przekaże karetkę Ukrainie

03.03.2023

Używaną karetkę przekaże na Ukrainę Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Zgodę na to wraziły władze powiatu bielskiego, który jest organem prowadzącym tej instytucji. Ambulans będzie niósł pomoc mieszkańcom Tarnopolszczyzny – podało w piątek starostwo.

Rzecznik starostwa Magdalena Fritz powiedziała, że to trzeci używany ambulans bielskiego pogotowia, który od początku agresji rosyjskiej trafi na Ukrainę. Jedna karetka służy w Kocmaniu, a druga w szpitalu w Haliczu, do którego trafiają ranni żołnierze.

Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra wskazał w piątek, że przekazywany ambulans trafi do placówki zajmującej się rehabilitacją wojskowych. Fiat ducato był przez siedem lat był intensywnie eksploatowany. Ma ponad 350 tys. przejechanych kilometrów. Dyrektor dodał, że przekazanie karetki jest konkretną odpowiedzią na prośbę metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego.

Rzecznik starostwa Magdalena Fritz powiedziała, że Bielskie Pogotowie Ratunkowe przez ostatnie 12 miesięcy przesłało sprzęt medycznego wartości około 2 mln zł. Dyrektor Waligóra poinformował, że z Bielska-Białej wyjechało na polsko-ukraińską granicę 15 transportów. – Wracając, zabraliśmy stamtąd trzy osoby, które trafiły do polskich szpitali – dodał.

Wojciech Waligóra podkreślił, że pracownicy pomagali w wolnym czasie. Działania nie obciążały pogotowia. – Na apel pracowników o wsparcie odpowiedzieli m.in. ratownicy medyczni z Niemiec i Finlandii. Pomagaliśmy w ich transportach na Wschód. Nasze działania wspierali ratownicy medyczni z całego kraju, a także powiat bielski, który płacił za paliwo z darowizny otrzymanej z powiatu partnerskiego Rhein-Erft – powiedział.

Magdalena Fritz poinformowała, że z Ukrainy ciągle napływają prośby o wsparcie. W zimie na Ukrainę pojechała odzież, buty i żywność. Bielskie pogotowie przekazuje pomoc medyczną z powiatu bielskiego. Do szpitali w Iwano-Frankowsku i w Kocmaniu trafiły respiratory, które przekazał powiat Rhein-Erft z Niemiec.

Powiat bielski zrzesza dziesięć gmin, w tym trzy miasta: Czechowice-Dziedzice, Wilamowice i Szczyrk. Mieszka w nim blisko 160 tys. osób.