Mielczanin szkolił medyków na Ukrainie

12.05.2023
Aneta Dyka-Urbańska
Pogotowie Ratunkowe w Mielcu

Polska Misja Medyczna Vasco Emergency Team to zespół medyków, lekarzy, pielęgniarzy, ratowników, którzy, jak sami określają swoje zadania, mają nieść pomoc medyczną w różnych częściach świata, jak i w Polsce, w sytuacjach kryzysowych wywołanych klęskami żywiołowymi lub działalnością człowieka. Działają w duchu humanitaryzmu.

– Ta idea zrobiła na mnie wrażenie, więc zdecydowałem się aplikować. Pomyślnie przeszedłem rekrutację i mam za sobą już pierwsze działania – mówi rat. med. Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Janusz Lombara.

– Fakt, że nasz pracownik jest specjalistą tej klasy, tak doświadczonym, docenianym i sprawdzonym, jest powodem do zadowolenia nie tylko dlatego, że wywodzi się z naszej stacji, ale również pokazuje naszym mieszkańcom, jak świetnie przygotowani są do codziennej pracy ratownicy w naszym rejonie – mówi dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dyrektor PSPR Mielec.

Jak zaznacza rat. med. Janusz Lombara, zadania PMM są bardzo szerokie i obejmują również szkolenia lokalnych medyków, tak jak na Ukrainie. - Zespół, oprócz działań bieżących, jakie są odpowiedzią na kryzysy, podejmuje również inne akcje, które mają mieć efekty długofalowe. PMM jest już na Ukrainie od pewnego czasu, ale nasz zespół dopiero zaczął tam pracę. Uczyliśmy medyków m.in. triażu, czyli szybkiej, sprawnej segregacji medycznej pacjentów w sytuacji, gdy poszkodowanych jest więcej, ale także ogólnie działania w takiej sytuacji, organizacji pracy itd. – opowiada ratownik.

Przyznaje, że u niego chęć rozwoju jest priorytetem zawodowym, a zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności w trakcie podejmowania dużych wyzwań to ten najlepszy dla niego sposób. – Tym razem przez kilka dni szkoliliśmy ukraińskich medyków ze Lwowa, a kurs był zorganizowany w Szpitalu Św. Pantelejmona – uściśla. Dodaje, że w warunkach wojny ryzyko zawsze jest, ale grupa nie koncentrowała się na niebezpieczeństwie, ale na zadaniu.

PMM Vasco Emergency Team budowany jest zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), stawia na doświadczonych, sprawdzonych medyków. Janusz Lombara ma za sobą pobyt na Antarktydzie w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, gdzie pracował nie tylko typowo jako ratownik medyczny i pielęgniarz, ale również szkolił. Ponadto brał udział w misji medycznej OBWE na Ukrainie.

– W PSPR Mielec zdecydowanie stawiamy na pracowników ambitnych, chcących się szkolić i rozwijać. Janusz Lombara jest jednym z tych najbardziej wyszkolonych i doświadczonych, ale także ci, którzy pracują głównie na miejscu, ustawicznie biorą udział w wielu kursach i szkoleniach. Doskonalą się zawodowo w działającej przy PSPR Mielec Szkole Ratownictwa Medycznego – mówi Grzegorz Gałuszka, dyrektor mieleckiego pogotowia.

Cel i data następnego wyjazdu w ramach PMM nie zostały jeszcze podane.

Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!

Leki

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.