Problemy z zatrudnianiem ratowników

26.03.2024
Polskie Radio Katowice

Ratownicy, którzy po 22 czerwca ubiegłego roku ukończyli studia licencjackie, nie mogą być formalnie zatrudnieni w pogotowiu, bo nie mają prawa wykonywania zawodu - mówił o tym w Polskim Radiu Katowice dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Łukasz Pach. Stwierdził, że "powstał dziwny bubel prawny".

Krótko mówiąc, weszła już ustawa o zawodzie ratownika, ale nie ukonstytuował się jeszcze samorząd. Prawo do wykonywania zawodu ma przyznawać Krajowa Rada Ratowników Medycznych i tu tkwi problem, bo wciąż jej nie powołano. "Wiem, że przygotowywany jest jakiś przepis przejściowy, który ma na dniach wejść" - mówił Łukasz Pach. "Nie ukrywajmy, że ciężko w tej chwili unormować to prawnie, żeby zatrudnić człowieka zaraz po studiach, ponieważ ubezpieczyciel i wszyscy inni, którzy uczestniczą w całym tym systemie, zapytają mnie, jeśli coś się wydarzy: dlaczego pan zatrudnił ratownika, który nie ma prawa wykonywania zawodu?" - alarmował gość Radia Katowice. Dodał, że "ustawa mówi, że ratownikiem medycznym jest ten, który ma prawo wykonywania zawodu". Jego zdaniem Rada nie powstanie ani w tym, ani w przyszłym roku.

Dopytywany przez prowadzącego rozmowę Łukasza Łaskawca, czy nie obawia się, że absolwenci studiów, którzy nie mogą się zatrudnić, zdecydują się na zmianę kierunku kariery zawodowej, odparł, że "pogotowie jest z nimi w stałym kontakcie". "Bardzo nam zależy, żeby oni przyszli, odświeżyli zespoły ratownictwa medycznego i przyuczyli w tych zespołach" - zaznaczył gość Radia Katowice i podkreślił, że jako dysponent zwraca się z prośbami do ministerstwa zdrowia, żeby przyspieszyć prace legislacyjne.

Propozycja przepisów przejściowych umożliwia powrót do zawodu ratowników medycznych, którzy nie pracowali w zawodzie ponad 5 lat. Taki zapis ma być dodany do nowelizacji ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.

Leki

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.