Nowy ambulans kontenerowy w Opolu

03.04.2024
UMWO

Nowy ambulans kontenerowy Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, zakupiony dzięki pieniądzom samorządu województwa opolskiego, łączy w sobie zalety pojazdu medycznego i profesjonalnego gabinetu lekarskiego. Już wkrótce ruszy w podróż, aby dbać o zdrowie mieszkańców województwa.

Pozornie nie różni się od tradycyjnej karetki, lecz gdy zajdzie taka potrzeba, przechodzi szybką metamorfozę i staje się gabinetem USG, ginekologicznym czy dermatologicznym.

Jak podkreśla Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, jego załoga oprócz codziennego ratowania życia ludzkiego, chętnie bierze udział we wszelkich akcjach profilaktycznych. – Chętnie włączamy się w działania ukierunkowane na profilaktykę chorób nowotworowych, urologicznych, ginekologicznych czy kardiologicznych. Prowadzimy pokazy i szkolenia z pierwszej pomocy. Organizujemy akcje, aby uczyć naszych mieszkańców udzielania pierwszej pomocy. W tym zakresie współpracujemy ze wszystkimi szpitalami podlegającymi pod samorząd województwa – wyjaśnił Jarosław Kostyła.

Dodał, że badania w ambulansie przeprowadzane są w komfortowych i profesjonalnych warunkach. – Posiada on dużą powierzchnię do badań, ale jest też przystosowany do transportu chorych. Pod kozetką, na której jest badany pacjent, skrywają się nosze elektryczne do transportu chorych. Są tu przetwornice prądu, do których można połączyć każde urządzenie 230 volt, to nie zasilanie akumulatorowe, ale takie jak w sieci. Jest dodatkowo roleta, która mieści punkt rejestracyjny. Karetka będzie funkcjonowała także w systemie transportowym, do przewozu międzyszpitalnego. Ambulans może transportować pacjentów w bardzo ciężkim stanie np. między OIOM-ami czy chorych podłączonych do ECMO – dodał.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.