Sosnowiec – nowa siedziba i stacja pogotowia

04.04.2024
Julia Szymańska

W środę do użytku oddano wybudowaną za 27 mln zł nową siedzibę i stację Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Ratownicy medyczni zyskali komfortowe warunki pracy i nowoczesny sprzęt – poinformował dyrektor placówki Klaudiusz Nadolny.

Budynek jest niskoemisyjny. Ma 2 tys. mkw. i ponad 100 paneli fotowoltaicznych, a także pompy ciepła.

„Z audytu wynika, że energia z OZE pokryje 80 proc. zapotrzebowania na nią, więc jest to też niskokosztowy budynek” – powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor pogotowia.

Stacja ma 70 miejsc parkingowych i dwie ładowarki elektryczne z możliwością ładowania czterech samochodów jednocześnie. W budynku jest ogrzewanie podłogowe. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane. W każdym można indywidulanie ustawić temperaturę i jednostkę klimatyzacji.

W środku są komfortowe dyżurki, administracja, pokój wypoczynku, siłownia, administracja, duża sala konferencyjna, wykładowa i do symulacji medycznej.

W skład nowej siedziby dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Rejonowego Pogotowia Ratunkowe w Sosnowcu wchodzi Stacja Pogotowia Ratunkowego dla ośmiu zespołów ratunkowych, część administracyjno-dyrekcyjna i część szkoleniowa, gdzie są sale szkoleniowe i do symulacji medycznej.

„Otwieramy się również na zewnątrz jeżeli chodzi o szkolenia i studentów, więc budynek będzie działał również komercyjnie” – powiedział dyrektor.

Miasto Sosnowiec pod budowę stacji pogotowia przekazało działkę wartą ponad 1,5 mln zł. Całość inwestycji kosztowała 27 mln zł, z czego 21,2 mln zł to dotacja z urzędu marszałkowskiego, a reszta pochodzi z budżetu pogotowia.

„To najwyższa w historii województwa śląskiego inwestycja w opiekę przedszpitalną i druga w Polsce” – zaznaczył Nadolny.

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obsługuje 700 tys. mieszkańców – od Sosnowca po Szczekociny. W Zagłębiu Dąbrowskim działa 25 zespołów ratownictwa medycznego i motocykl ratunkowy. Zatrudnia 420 osób. W nowym budynku pogotowia pracować będzie około 120 osób. W zeszłym roku ratownicy wyjeżdżali do pacjentów 63 tys. razy.

„W końcu pogotowie sosnowieckie ma swój prawdziwy nowy dom. Myślę, że nasi ratownicy powinni pracować w najwyższym standardzie, czy to dotyczy Katowic, Sosnowca, czy wszystkich podstacji” – powiedział podczas konferencji marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.