Studenci SUM mistrzami Polski w ratownictwie

17.05.2024
SUM

Mateusz Gąbarczyk, Monika Grochala oraz Natalia Kurzyńska, studenci III roku ratownictwa medycznego zdobyli I miejsce na XIII Mistrzostwach Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. W tym roku wydarzenie zorganizowano w Bielsku-Białej. Opiekunem drużyny był mgr Jan Pischka, związany z Zakładem Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

Studenci SUM pokonali 16 drużyn z całej Polski. Dodatkowo mistrzowie zdobyli puchar za największą liczbę punktów przyznanych w ramach jednej z wielu rywalizacji o nazwie „Gaciok”. Ich zadaniem było udzielenie pierwszej pomocy rowerzyście, który podczas wyprawy rowerowej na Szyndzielni doznał poważnej kontuzji. Studenci SUM musieli m.in. zatamować masywny krwotok z prawej kończyny górnej poprzez założenie opaski uciskowej, wykonać stabilizację szyjnego odcinka kręgosłupa oraz przeprowadzić badania według tzw. schematu ABCDE (ocena stanu poszkodzowanego) i badanie urazowe. Co ważne, nasi studenci jako jedni z niewielu zauważyli na ręce rowerzysty opaskę z napisem „Jestem cukrzykiem” dzięki czemu dodatkowo wykonali badanie glikemii, które potwierdziło występującą u pacjenta hipoglikemię. Tym samym drużyna SUM otrzymała dodatkowe punkty od jury, które zapewniły im nie tylko miejsce na podium, ale także puchar.obraz dekoracyjny

XIII Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym są wyjątkowym wydarzeniem z ponad dziesięcioletnią tradycją. W czasie trwania mistrzostw zespoły reprezentujące uczelnie z całego kraju konkurują między sobą w różnych symulacjach medycznych. Udział w wydarzeniu jest idealnym sprawdzianem wiedzy, umiejętności oraz profesjonalizmu w ratowaniu ludzkiego życia. To także doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń. W czasie realizacji poszczególnych zadań drużyny są oceniane przez kilku sędziów, którzy przyznają punkty za prawidłowo wykonaną procedurę ratunkową.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.