Pogotowie w Mielcu ma cztery nowe ambulanse

05.07.2024
Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Mieszkańcy Podkarpacia muszą mieć pewność, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia mogą liczyć na szybką pomoc. Nowe ambulanse z wykwalifikowanym personelem będą doskonale służyły wszystkim potrzebującym – podczas środowej uroczystości włączenia 4 nowych karetek do Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Jeszcze 5 sierpnia ubiegłego roku ogłoszony został konkurs na dofinansowanie z Funduszu Medycznego zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego. Na ten cel przeznaczono 75 mln zł. Po ocenie wybranych zostało 121 wniosków z całego kraju. Dla województwa podkarpackiego przewidziano 6,6 mln zł, z czego Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu otrzymała 2,4 mln zł (całkowita wartość inwestycji to ponad 3 mln zł) na zakup 4 karetek wraz z dodatkowym wyposażeniem.

Pogotowie w Mielcu posiada obecnie 20 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 3 specjalistyczne. Obsługuje mieszkańców z powiatów: mieleckiego, tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, kolbuszowskiego oraz Tarnobrzega i Dębicy. Zakup nowych ambulansów przez PSPR w Mielcu pozwoli na poprawę zabezpieczenia zdrowotnego mieszkańców oraz wpłynie pozytywnie na jakość udzielanych świadczeń osobom będącym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

– Mieszkańcy Podkarpacia muszą mieć pewność, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia mogą liczyć na szybką pomoc. Nowe ambulanse z wykwalifikowanym personelem, będą doskonale służyły wszystkim potrzebującym – podczas uroczystości mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Na Podkarpaciu funkcjonuje łącznie 101 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 14 specjalistycznych.

– W 2023 r. wszystkie zespoły ratownictwa medycznego w regionie wyjeżdżały do pacjentów 149 671 razy, z czego Podkarpacka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Mielcu na obsługiwanym terenie wykonała ponad 33 tys. wyjazdów – przedstawiała dane wojewoda podkarpacki. – Biorąc pod uwagę tak ogromną liczbę potrzebna jest nieustanna modernizacja i wymiana taboru karetek. Bardzo się cieszę, że na Podkarpaciu w 2024 zakupionych i oddanych do użytkowania zostanie w sumie 11 ambulansów.

To 4 karetki przekazane w środę dla Mielca, a będą jeszcze 4 dla Krosna i 3 dla Sanoka.

Leki

Konferencje MP
  • CARDIO30 WEBCAST
    online, 30 czerwca o godz. 17:00
    • odcinek trzeci cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • co nowego w leczeniu nadciśnienia tętniczego
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.