Zespół Ratownictwa Medycznego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu zwyciężył w I Regionalnych Zawodach Ratownictwie Medycznym Pomorza i Kujaw, zorganizowanych w dniach 24-26 czerwca 2024 r. przez Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu.
Drugie miejsce zajął zespół Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, a trzecie - załoga Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.
W zmaganiach wzięło udział 30 zespołów ratownictwa medycznego z całej Polski. Zadania odbywajły się zarówno w porze nocnej, jak i dziennej, sprawdzając nie tylko wiedzę oraz umiejętności praktyczne ratowników medycznych, ale również ich sposób działania pod presją czasu i zmęczenia.
Zadania były symulacjami zdarzeń, do których zespoły ratownictwa medycznego wzywane są w swojej codziennej pracy. Podczas gdy zawodnicy prowadzili resuscytację pacjenta w nagłym zatrzymaniu krążenia, do zatrzymania krążenia doszło również u świadka zdarzenia. Innym przykładem może być zadanie przygotowane w zakładach mechanicznych, gdzie jeden z pracowników został przygnieciony przez samochód. Podczas kolejnych konkurencji zawodnicy musieli zaopatrzyć dwie rany u osoby, która została postrzelona na strzelnicy, a także zająć się ciężko rannym mężczyzną potrąconym przez pociąg. W ramach testu teoretycznego sprawdzano wiedzę z zakresu hipotermii.
Podczas inauguracji głos zabierali między innymi dr hab. n. med. i n. o zdr. Klaudiusz Nadolny, prof. AŚ, dr n. med. Małgorzata Popławska, dr n. o zdr. Tomasz Sanak oraz Mateusz Komza.