Więcej ambulansów w Warszawie i okolicach

15.01.2025

O sześć pojazdów zwiększyła się od początku roku liczba ambulansów, które obsługują Warszawę oraz miasta ościenne. Do dyspozycji jest też obecnie 90 Zespołów Ratownictwa Medycznego, przybyły też dwie stacje wyczekiwania dla karetek – na Mirowie przy ul. Jana Pawła II i w Józefowie.

Dyrektor warszawskiego „Meditrans” dr n. o zdr. Karol Bielski przekazał, że z myślą o zwiększeniu liczby ZRM pod koniec ub. roku kupiono sześć nowoczesnych ambulansów, wyposażonych w najnowocześniejszy, dostępny na europejskim rynku sprzęt medyczny. Ambulanse są wyposażone m.in. w nosze elektryczne, krzesełko kardiologiczne oraz w urządzenie do dezynfekcji powietrza. Koszt jednej karetki to prawie 700 tysięcy złotych.

„Zyskają zarówno pacjenci, bo większa liczba ambulansów to łatwiejszy dostęp do nich oraz ratownicy medyczni, bo jest szansa, że liczba wyjazdów rozłoży się na więcej Zespołów Ratownictwa Medycznego, a ratownicy złapią wreszcie oddech” – ocenił rzecznik wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego „Meditrans” w Warszawie Piotr Owczarski.

Przekazał, że warszawskie pogotowie ratunkowe jest najbardziej w Polsce obciążone wyjazdami i pracą. Zespoły wyjeżdżają do pacjentów nawet 16 razy na dobę. Stacja każdej doby realizuje do 50 proc. wszystkich wyjazdów karetek na całym Mazowszu. W ubiegły czwartek liczba wszystkich wyjazdów ZRM na Mazowszu wyniosła 1514 (dane Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego), z czego „Meditrans” zrealizowała 815 wyjazdów, czyli prawie 53,83 proc. wszystkich.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2023 roku ZRM były rozdysponowane przez dyspozytorów na terenie całego kraju 2 mln 800 tys. razy, z czego 261 tys. – w rejonie operacyjnym warszawskiej „Meditrans”. To oznacza, że ponad 9 proc. wszystkich interwencji medycznych w kraju realizuje stołeczne pogotowie ratunkowe.

Od 1 stycznia do dyspozycji mieszkańców jest 90 ZRM, które są zlokalizowane w 41 stacjach wyczekiwania. Dwie nowe stacje wyczekiwania zostały uruchomione na warszawskim Mirowie w dzielnicy Śródmieście oraz w Józefowie (powiat otwocki), które będą pracować całodobowo. Oznacza to, że liczba dostępnych dla mieszkańców medyków wzrosła o dodatkowe 70 osób.

„Dodatkowe ambulanse wpięte zostały w system teletransmisji kardiologicznej, co zwiększa szanse na szybką diagnostykę i wdrożenie leczenia u pacjenta w stanie zagrożenia życia spowodowanym np. przez ostry zespół wieńcowy, czyli zawał. Dzięki teletransmisji udaje się uratować nawet 40 proc. pacjentów z udarami i chorobami układu krążenia, w tym z zawałami. Powszechnie wprowadzenie tego systemu pozwoliło na znaczące obniżenie umieralności i powikłań w ostrych zespołach wieńcowych” – przekazał Owczarski.

Karetek w stolicy jeszcze przybędzie. „Meditrans” ogłosiła właśnie przetarg na zakup kolejnych 12 nowoczesnych ambulansów.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.