Projekt noweli o PRM skierowany do podkomisji

05.03.2025

Sejmowa Komisja Zdrowia we wtorek podczas pierwszego czytania skierowała projekt noweli ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym do prac w podkomisji. Projekt zakłada m.in. zmiany w strukturze systemu, w definicji pierwszej pomocy i wsparcie psychologiczne dla medyków.

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) oraz niektórych innych ustaw zakłada m.in., że czas dotarcia zespołów z miejsca zdarzenia do SOR, nie powinien być dłuższy niż 45 minut, a czas na przekazanie pacjenta w SOR nie będzie mógł przekroczyć 15 minut.

Wątpliwości do tej propozycji zgłosił prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych Jarosław Madowicz. „W niektórych SOR-ach pacjenci przebywają dwa tygodnie. Nie jesteśmy w stanie 15 minut utrzymać” – powiedział.

Wiceminister zdrowia Marek Kos podkreślił, że przepis ten był konsultowany i dyskutowany. „Pamiętamy przypadki, nawet niedawne, gdy osoba zmarła oczekując na przyjęcie do szpitala. Nie możemy tego tolerować. Przyjęcie do szpitala musi być realizowane sprawnie i szybko” – podkreślił. Poinformował, że Ministerstwo Zdrowia złożyło wniosek o dofinansowanie systemu Ewidencji Potencjału Świadczeniodawcy, który pozwoli na sprawne kierowanie pacjentów do szpitali, gdyż w systemie widoczne będą wolne miejsca w szpitalach w całym kraju.

Pod koniec stycznia portal TVN Warszawa napisał, że w oczekiwaniu na przyjęcie do szpitala, w karetce zmarła 91-letnia pacjentka. Z relacji mediów wynika, że wcześniej inny szpital odmówił przyjęcia tej pacjentki, choć miała odpowiednie skierowania.

Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw wprowadza rozróżnienie na dwu – i trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego. Obecnie ustalony jest minimalny skład zespołów na poziomie dwóch osób. Liczba i rozlokowanie zespołów ratowniczych w terenie określi wojewódzki plan działania systemu PRM.

W myśl projektu powstanie nowy typ zespołów ratownictwa medycznego, czyli jednostki motocyklowe. Ratownicy medyczni na motocyklach mają docierać w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, czyli m.in. podczas większych zgromadzeń i podczas utrudnień w ruchu na drogach. Motocyklowe jednostki ratownicze (dwu – i trzyosobowe) będą elementem wojewódzkiego planu działania systemu PRM, oddzielnie kontraktowanym przez oddziały wojewódzkie NFZ. Jednostki motocyklowe będą pracować od 1 maja do 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby.

Zgodnie z projektem jeden Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) zabezpieczy teren nie większy niż obszar zamieszkały przez 200 tys. mieszkańców. Czas dotarcia zespołów z miejsca zdarzenia do SOR, nie powinien być dłuższy niż 45 minut, a czas na przekazanie pacjenta w SOR nie będzie mógł przekroczyć 15 minut.

Kolejna zmiana zakłada stworzenie podstawy prawnej do wypłaty dodatków za pracę w niedziele i święta oraz w nocy. Prawo do dodatków w wysokości 45 proc. i 65 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy wykonywanej w niedziele i święta oraz za każdą godzinę pracy w nocy dla członków zespołów ratownictwa medycznego, którzy wykonują zawód medyczny, zostanie przyznane z mocą wsteczną od 1 lipca 2023 roku – zakłada projekt.

W ustawie ma być wprost wskazane, że ratownik medyczny może wykonywać zawód w podmiocie leczniczym jako przedsiębiorca niebędący podmiotem leczniczym.

Projekt zakłada, że połączenia alarmowe z nr 999 będą bezterminowo bezpośrednio kierowane do dyspozytorni medycznych z pominięciem centrów powiadamiania ratunkowego.

Członkowie zespołów ratownictwa medycznego obowiązkowo mają mieć zapewnione wsparcie psychologiczne. Wpisanie tego obowiązku do ustawy to realizacja zapowiedzi resortu zdrowia po zabójstwie ratownika medycznego, do którego doszło w styczniu w Siedlcach. Ratownicy medyczni będą także cyklicznie szkoleni z samoobrony i technik deeskalacyjnych. Przeszkolenie będzie się odbywało nie rzadziej niż raz na 5 lat i będzie finansowane ze środków publicznych.

Kolejne rozwiązanie to rozszerzenie definicji pierwszej pomocy o możliwość podawania w sytuacji nagłej leków dostępnych na miejscu zdarzenia. Lek taki mógłby podać świadek zdarzenia.

Zgodnie z projektem osoby udzielające pierwszej pomocy, członkowie zespołu ratownictwa medycznego, osoby udzielający świadczeń w szpitalnym oddziale ratunkowym, dyspozytorzy medyczni, wojewódzcy koordynatorzy ratownictwa medycznego oraz krajowy koordynator ratownictwa medycznego będą mogli poświęcić dobra osobiste innych osób (z wyłączeniem życia lub zdrowia) i dobra majątkowe, jeśli jest to niezbędne do ratowania własnego życia lub zdrowia podczas realizowania swoich zadań.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.