Nowe zakupy dla przemyskiego pogotowia

07.03.2025
Aleksandra-Gorzelak-Nieduży
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

– Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców jest dla nas priorytetem – powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl w Przemyślu, podczas uroczystego przekazania pięciu nowych karetek, które służyć będą mieszkańcom jako nowy element taboru w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. Zakup ambulansów kosztował prawie 3,3 mln złotych. Prawie 1,3 mln złotych przekazał na ten cel samorząd województwa, pozostałą część – nieco ponad 1,9 mln złotych, wygospodarowało na ten cel samo przemyskie pogotowie.

W uroczystości przekazania ambulansów dla przemyskiego pogotowia obok marszałka Władysława Ortyla uczestniczyli wicemarszałek Piotr Pilch, starosta przemyski Bożena Ryczan, prezydent Wojciech Bakun oraz dyrektor WSRP w Przemyślu Rafał Kijanka. Nową stację pogotowia ratunkowego i ambulanse pobłogosławił abp Adam Szal.

„Uważam, że Przemyśl w kontekście funkcjonowania instytucji wojewódzkich zajmujących się służbą zdrowia oraz kulturą ma swój „złoty wiek”. Gratuluję Panu dyrektorowi i całej załodze i życzę dalszych sukcesów” – podkreślił wicemarszałek Piotr Pilch.

Nowe ambulanse dla przemyskiego pogotowia zastąpią pojazdy, które miały już na liczniku po 300 tysięcy kilometrów, co przekładało się na liczne awarie, związane z nimi koszty napraw i niedogodności. Pięć nowych karetek przemyskiego pogotowia ma napęd 4x4 i przez kilka najbliższych lat będzie pozwalało sprawnie oraz bezpiecznie docierać do pacjentów w stanach zagrożenia zdrowia i życia.

Wraz z karetkami przemyskie pogotowie wzbogaciło się o stację wyjazdową dla pogotowia przy ulicy Monte Cassino. Jej powstanie kosztowało nieco ponad milion złotych. Koszt ten niemalże w całości pokryły pieniądze z budżetu samorządu województwa. Dzięki temu wybudowano obiekt, który będzie bazą dla dwóch zespołów ratownictwa medycznego wraz z garażami i niezbędną infrastrukturą techniczną, umożliwiającą sprawne funkcjonowanie zespołów ratownictwa w tym miejscu.

Nie są to jedyne inwestycje, jakie w ciągu minionych dwóch lata poczyniono w przemyskim pogotowiu z udziałem pieniędzy z budżetu samorządu województwa podkarpackiego.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu SP ZOZ w ostatnich dwóch latach otrzymała dodatkowo ponad 3,3 mln złotych, w tym z budżetu samorządu województwa prawie 2,6 mln złotych a kolejne 750 tysięcy – z budżetu państwa.

Dzięki tym pieniądzom kupiono dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu ambulans typu „C” wraz z pełnym wyposażeniem, o wartości niemalże 900 tysięcy złotych. Pieniądze te pozwoliły także na zakup defibrylatora i dwóch aparatów USG FAST, o wartości prawie 160 tysięcy złotych.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.