Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Lubaniu miejscowy Sąd Rejonowy zastosował wobec 70-letniego mieszkańca Lubania środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania w związku z zarzucanym mu przestępstwem dopuszczenia się czynnej napaści przy użyciu noża na udzielających mu pomocy ratowników medycznych.
Do zdarzenia doszło 27 maja 2025 roku w Lubaniu. Zespół Ratownictwa Medycznego został wezwany do leżącego na chodniku mężczyzny, który – jak wynikało ze zgłoszenia – jest ranny. Przybyli na miejsce ratownicy medyczni ustalili, że leżący na ziemi mężczyzna znajduje się w stanie nietrzeźwości i ma rozbitą głowę, dlatego wymaga pomocy medycznej. W tym celu postanowili przewieźć go do szpitala.
Już na miejscu zdarzenia pacjent, przybierając pozycję tzw. gardy, skierował wobec ratowników swoją agresję, a gdy podjeżdżali pod szpital, wyjął z kieszeni składany nóż o długości całkowitej 17 cm i ostrzu 6,5 cm, którym zaczął wymachiwać i grozić ratownikom medycznym okaleczeniem oraz pozbawieniem ich życia.
Groźby te wzbudziły u pokrzywdzonych uzasadnioną obawę, że zostaną spełnione, ponieważ sprawca w trakcie udzielania mu pomocy nie uspokajał się. Od gestów i gróźb użycia pięści przeszedł do czynnej napaści z użyciem niebezpiecznego narzędzia.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej w Lubaniu, mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa, kwalifikowanego z art 223 § 1 kk w zw. z art.190 § 1 kk w zw. z art.11 § 2 kk, który zagrożony jest karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Złożył wyjaśnienia. Oświadczył, że w trakcie zdarzenia był w stanie upojenia alkoholowego i nic nie pamięta.
Wcześniej nie był karany sądownie.