Portugalia – lotnicze pogotowie bez pilotów?

04.07.2025
Z Lizbony Marcin Zatyka

W Portugalii posłowie opozycji domagają się wyjaśnień od rządu premiera Luisa Montenegro w związku z wybraniem przez władze oferty na ratunkowy transport lotniczy przez spółkę, która nie dysponuje pilotami.

Afera wyszła na jaw po czwartkowej publikacji tygodnika „Expresso”, że spółka, która wygrała przetarg, nie tylko nie ma pilotów, ale zbiera dopiero środki na nabycie helikopterów ratownictwa medycznego.

W piątek podczas debaty w parlamencie posłowie ugrupowań opozycji domagali się wyjaśnień od premiera i kierownictwa resortu zdrowia w sprawie przetargu, który wygrała zarejestrowana na Malcie spółka startująca z najtańszą ofertą.

Według „Expresso” zwycięzca zakończonego w maju przetargu dopiero w ostatnich tygodniach zaczął poszukiwać pilotów oraz śmigłowców do transportu medycznego.

Zgodnie z umową zawartą na pięć lat operator usług transportu medycznego powinien zapewnić co najmniej cztery helikoptery gotowe do pracy przez 24 godziny na dobę.

Ministerstwo zdrowia Portugalii potwierdziło w piątek, że w związku z brakiem zdolności do wykonania kontraktu publicznego resort tymczasowo będzie musiał korzystać z dwóch śmigłowców sił zbrojnych. Maszyny są jednak dostępne tylko w ciągu dnia.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.