Opole – kolejny krok ku nowej siedzibie OCRM

29.05.2026
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

W 2022 roku Miasto Opole przekazało nieodpłatnie Województwu Opolskiemu działkę obok Centrum Usług Publicznych przy ulicy Pileckiego pod budowę siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Jednak władze regionu postanowiły, żeby w tym miejscu pojawił się bardziej potrzebny nowy budynek Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Rada Miasta właśnie wyraziła na to zgodę.

Decyzja zarządu województwa, by to właśnie przy ulicy Pileckiego umiejscowić nową siedzibę Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, była przemyślana. Obecny budynek OCRM przy ulicy Mickiewicza jest w nienajlepszym stanie, regularnie występują awarie wymagające bieżących napraw, co znacząco obciąża budżet jednostki. Przeprowadzenie kompleksowego remontu wiązałoby się nie tylko z bardzo wysokimi kosztami, ale także z koniecznością wyłączenia budynku z użytkowania na co najmniej kilka miesięcy. Takie rozwiązanie jest w praktyce niemożliwe.

– Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego to naprawdę jeden z najlepszych ośrodków ratownictwa medycznego w Polsce. Chcemy je rozwijać, żeby ro była regionalna jednostka dla całego województwa, ale do tego konieczna jest infrastruktura. OCRM zasługuje na to, aby mieć nowoczesną siedzibę i nowoczesna bazę – podkreśla marszałek Szymon Ogłaza.

Dlatego też już od dłuższego czasu prowadzone były dyskusje nt. budowy przez Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego nowej siedziby, która dałaby możliwość utworzenia jednocześnie nowoczesnego ośrodka szkoleniowego przeznaczonego dla służb cywilnych, a także przygotowania pomieszczeń przystosowanych do czasowej ewakuacji ludności w ramach zadań obrony cywilnej. Istotnym argumentem, przemawiającym za realizacją nowej inwestycji przy ul. Pileckiego, jest zapewnienie tam optymalnych warunków logistycznych dla funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego.

Jednakże warunkiem koniecznym do rozpoczęcia budowy nowej bazy jest zmiana przeznaczenia darowizny działek oraz przekazania ich na własność OCRM. Właśnie takiej zgody udzieliła teraz Rada Miasta Opola. – Decyzja, żeby w tym miejscu powstała siedziba Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego jest kluczowa dla bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców Opola, powiatu, ale i wielu innych miejsc, więc cieszę się, że możemy w tym pomóc – mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski dodając, ze każdy, kto tamtędy przejeżdża widzi, jak dobrze skomunikowane jest to miejsce.

Dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego Jarosław Kostyła nie ukrywa swojej ogromnej radości. – Nowa baza dla pięciu zespołów ratownictwa działających w systemie i pięciu dodatkowych będzie miała nowoczesny, energooszczędny budynek, centrum szkoleniowe na miarę województwa dla szkolenia służb w ramach obrony cywilnej i ochrony ludności, dodatkowo będą podziemne i zewnętrzne parkingi, ale również miejsca dla przejściowej ewakuacji ludności – wymienia jednym tchem.

Nowoczesna infrastruktura pozwoli na wykorzystanie specjalistycznego sprzętu medycznego, stworzenie odpowiednich warunków do prowadzenia szkoleń oraz podnoszenia kwalifikacji personelu medycznego, a także usprawnienie organizacji pracy zespołów ratownictwa medycznego.

Jak mówi marszałek Szymon Ogłaza, szacunkowy koszt tej inwestycji to około 70 milionów złotych. – Pracujemy nad tym, żeby finansowanie się pojawiło, ale na pewno sobie z tym poradzimy, bo to nasze zadanie – zapewnia marszałek.

Leki

Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • CARDIO30 WEBCAST
    Obejrzyj odcinek 2.
    • odcinek drugi cyklu webcastów Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego
    • leczenie dyslipidemii zgodnie z aktualnymi wytycznymi – czym dysponujemy w Polsce
  • USG w ocenie zagrożenia życia w warunkach przedszpitalnych i SOR
    Liszki k. Krakowa, 27 września, 5 grudnia
    • wprowadzenie do POCUS w stanach zagrożenia życia
    • podstawy fizyki ultradźwięków i tryby obrazowania
    • minimalne wymogi sprzętowe i aspekty organizacyjne
    • protokoły USG w stanach nagłych (eFAST, BLUE, RUSH)

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.