7. Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych za nami

08.10.2019
KK

W dniach 3-5 października w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się 7. Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych. Na wydarzenie przyjechali medycy nie tylko z Polski, ale też z zagranicy.

Tegoroczny Kongres zgromadził niemal 1000 uczestników. – To rekordowa liczba. Dla nas jest niesamowicie motywujące, że uczestnicy przyjeżdżają nie po punkty edukacyjne, ale po wiedzę. To widać po zapełnionych salach – - mówi Adrian Stanisz, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 7. Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych. Nic dziwnego: podczas wydarzenia na chętnych czekało ponad 40 wykładów oraz 11 sesji tematycznych, warsztaty oraz imprezy towarzyszące, w tym m.in. Ratownictwo Po Godzinach.

Jak podkreślają organizatorzy, w czasie tegorocznego Kongresu szczególnym zainteresowaniem cieszyła się sesja prawna: – Wiele emocji wzbudziły wykłady na temat form zatrudnienia ratowników medycznych, zwłaszcza w postaci umowy cywilno-prawnej – mówi Stanisz. Jak dodał, tematy związane z prawem i wynagrodzeniami zawsze spotykają się z dobrym przyjęciem. – Na Sali podczas tych wykładów zawsze jest tłok. Słowa wykładowców budzą różne emocje, a to prowokuje do merytorycznej dyskusji. I o to chodzi – dodaje.

Duże zainteresowanie wzbudziła także sesja dotycząca współpracy cywilnych zespołów ratownictwa medycznego ze służbami mundurowymi. – Ta sesja poruszała tematy kontrowersyjne i dyskusyjne. Paneliści zastanawiali się, jak powinna przebiegać współpraca wszystkich służb w przypadku ataku terrorystycznego czy w sytuacjach tzw. podwyższonego ryzyka – mówi Stanisz. W czasie panelu poruszono także temat tworzenia medycznych jednostek specjalistycznych w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. – Wykładowcy celnie pokazali, że jest to model, który od lat funkcjonuje w wielu krajach – dodaje Stanisz.

Jak co roku organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. To właśnie dla nich przygotowano Klub Małego Ratownika, podczas którego dzieci i ich rodzice poznawali zasady pierwszej pomocy.

„Dziękujemy współorganizatorom, partnerom merytorycznym, wszystkim wykładowcom, w tym zagranicznym, którzy przebyli długą podróż, żeby móc uczestniczyć w Kongresie; patronom honorowym oraz członkom komitetów, patronom medialnym, którzy pracowali z nami nie tylko przed, ale też w trakcie Kongresu; wystawcom, wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie programu, w organizację wydarzeń towarzyszących ale przede wszystkim Wam – Uczestnikom, za to, że z roku na rok coraz liczniej przyjeżdżacie do Krakowa, aktywnie uczestniczycie w wykładach i warsztatach, dzielicie się z nami swoimi uwagami i za to, że ciągle Wam się chce podnosić swoją wiedzę i stawać się coraz lepszymi w tym co robicie.” – pisali na swojej facebookowej stronie organizatorzy wydarzenia.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego zdradził, że rozpoczęły się już prace nad przyszłorocznym Kongresem. – Na pewno chcemy wrócić do tematu medycyny w połączeniu z procedurami militarnymi. To temat, o którym na Zachodzie dyskutuje się już od kilku lat – tłumaczy Stanisz. Ponadto na kolejnym Kongresie mają pojawić się zagadnienia związane z pediatrią oraz farmakologią. – W tych obszarach ratownicy nie zawsze czują się pewnie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o pacjenta pediatrycznego, bo taki zdarza się stosunkowo rzadko – wyjaśnia. – Pomysłów mamy dużo, nie pozostaje nic innego, jak zaprosić wszystkich na przyszłoroczny Kongres – dodaje.

Kolejny, 8. Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych odbędzie się w Krakowie w dn. 15-17 października 2020 roku. Organizatorem wydarzenia jest ZiZ Centrum Edukacji.

Leki

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.