Interpretacja krzywej cukrzycowej u osoby otyłej

Pytanie nadesłane do redakcji

Bardzo proszę o interpretację wyników krzywej cukrowej i insulinowej. Wizytę u specjalisty mam dopiero za 3 tygodnie. Glukoza na czczo 91, po 1 h po 75 g glukozy - 126, po 2 h - 101 insulina: na czczo 12, po 1 h po 75 g glukozy - 54,30, po 2 h - 49,40. Dodam, że mam 29 lat, 22 kg nadwagi i problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.

Odpowiedziała

dr n. med. Elżbieta Orłowska-Kunikowska
Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
Gdański Uniwersytet Medyczny

Zarówno stężenie glukozy, jak i insuliny w wykonanym u Pani teście obciążenia nie budzą niepokoju. Wyjściowe stężenie glukozy, a także wartości uzyskane po obciążeniu są prawidłowe i pozwalają wykluczyć w tym momencie cukrzycę oraz stan przedcukrzycowy. Stężenie insuliny na czczo jest również prawidłowe (mniejsze stężenie występuje u osób z prawidłową masą ciała), a po obciążeniu zwiększyło się tylko kilkakrotnie, co wskazuje na prawidłowe (nie nadmierne) wydzielanie insuliny przez trzustkę.

Z uwagi na znaczną otyłość jest Pani w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 i w związku z tym wskazane byłoby podjęcie kolejnej próby odchudzania najlepiej z udziałem dietetyka w celu prewencji rozwoju tej choroby w przyszłości.

Data utworzenia: 27.03.2014
Data aktualizacji: 23.04.2015
Interpretacja krzywej cukrzycowej u osoby otyłejOceń:
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
    • Ewelina
      2017-02-26 12:46
      Witam serdecznie, proszę o interpretację wyników badań. Mam 32 lata, niedoczynnośc tarczycy oraz hashimoto. Czekam na wizytę kontrolną u endokrynologa i trochę się niecierpliwię. Moje wyniki: glukoza na czczo - 99,7, po obciążeniu 75 g glukozą po 1 h - 169,5, po 2 h - 111,2. Insulina na czczo - 7,3, po 1h 79,7, po 2 h 48. Jestem pod opieką dietetyka od ponad pół roku. Zrzuciłam już 15 kg. Dieta - tarczycowa i niski indeks glikemiczny, choc muszę się przyznac, że kocham słodycze. Proszę o konsultacje. Dziękuję!odpowiedz

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Lekarze odpowiadają na pytania