Jeżeli lekarz pomógł Ci wrócić do zdrowia, warto wpisać słowa podziękowania lub pozytywną
opinię, aby polecić go w ten sposób innym pacjentom.
Formularz nie służy do kontaktu z lekarzem i rejestracji na wizyty.
Uwaga: po zaakceptowaniu przez moderatora, treść Twoich podziękowań będzie widoczna publicznie w profilu lekarza.
Poproś lekarza o uruchomienie e-rejestracji
Zobacz także
Nowotwory złośliwe gardła (rak gardła)
Rak gardła powstaje na skutek niekontrolowanego przez organizm wzrostu nieprawidłowych komórek w obrębie jednej z trzech części anatomicznych gardła: nosogardła, gardła środkowego lub gardła dolnego.
Urazy i ciała obce gardła i migdałków
Do urazu mechanicznego gardła dochodzi zwykle podczas upadku dziecka trzymającego w ustach ostry przedmiot – np. ołówek, patyk lizaka.
Uraz jatrogenny krtani
Do jatrogennych urazów wewnętrznych krtani może dojść w wyniku intubacji lub podczas niektórych zabiegów medycznych (np. laryngoskopii).
Subiektywne badania słuchu
Badania słuchu są niezwykle istotnym elementem diagnostyki chorób uszu. Można je podzielić na subiektywne, które opierają się na odpowiedzi uzyskanej od pacjenta, oraz obiektywne, których wynik zależy od innych parametrów, a odpowiedź badanego nie ma znaczenia.
Obiektywne metody badania słuchu
Badania obiektywne słuchu nie wymagają współpracy chorego, dlatego m.in. wykonuje się je u osób, które nie są w stanie współpracować podczas badania, takich jak niemowlęta i małe dzieci, osoby z zaburzeniami poznawczymi lub z niepełnosprawnością intelektualną.
Ostre nieżytowe zapalenie krtani
Ostre nieżytowe zapalenie krtani jest związane ze stanem zapalnym obejmującym górne drogi oddechowe.
Urazy mechaniczne przewodu słuchowego
Usuwanie ciał obcych na własną rękę jest bardzo ryzykowne, dlatego w takich przypadkach zawsze należy zgłosić się do lekarza.
Polipy nosa
Polipy nosa to miękkie i bezbolesne rozrosty tkanek o charakterze nienowotworowym w kształcie kropel wody lub uszypułowanych winogron. Wywodzą się z błony śluzowej wyściełającej przewody nosowe oraz zatoki przynosowe.
Rehabilitacja głosu
Głównym sposobem terapii w dysfonii czynnościowej jest rehabilitacja. Leczenie dysfonii organicznej polega na usunięciu czynnika wywołującego, jednak w tej grupie chorób ćwiczenia rehabilitacyjne również odgrywają znaczącą rolę.
Przewlekłe proste zapalenie krtani
Przewlekłe proste zapalenie krtani rozwija się na skutek długotrwałego działania czynników drażniących. Należą do nich m.in.: czynniki zakaźne, substancje drażniące, nadmierna eksploatacja głosu, przekrwienie górnych dróg oddechowych, tor oddychania przez usta.
Obrzęk krtani
Przyczyny obrzęku krtani to stany zapalne, urazy, reakcje alergiczne, obrzęki na tle naczynioruchowym, choroby ogólnoustrojowe.
Ostre i przewlekłe zapalenie gardła
Zapalenie błony śluzowej gardła jest jedną z częstszych przyczyn zgłoszeń pacjentów do lekarzy pierwszego kontaktu, a także otolaryngologów. Choroba obejmuje obszar od migdałków podniebiennych, aż do krtani – głównie tylną ścianę gardła.
Ciała obce w uchu
Ciała obce w uchu to wszelkiego rodzaju obiekty lub przedmioty, które dostały się lub zostały wprowadzone celowo lub nieumyślnie do przewodu słuchowego zewnętrznego.
Przewlekłe zapalenie ucha środkowego
Głównymi objawami przewlekłego zapalenia ucha środkowego są niedosłuch, wyciek z ucha oraz zawroty głowy po dostaniu się wody do ucha (w przypadku ubytku w błonie bębenkowej).
Ciało obce w krtani
Krtań narażona jest na wniknięcie i uwięźnięcie ciała obcego. Dzięki swojemu bogatemu unerwieniu krtań szybko reaguje na podrażnienie wywołane ciałem obcym.
Guz ślinianki
Nowotwory ślinianek występują stosunkowo rzadko i stanowią około 3–6% nowotworów głowy i szyi. Około 80% zmian lokalizuje się w śliniankach przyusznych.
Grzybica krtani
Grzybica krtani najczęściej występuje wtórnie do grzybic jamy ustnej i gardła. Na jej występowanie narażone są głównie osoby wyniszczone, przyjmujące długotrwale antybiotyki lub leczenie immunosupresyjne, chorzy na cukrzycę, a także noworodki przebywające w złych warunkach higienicznych.
Otoskleroza
Otoskleroza jest chorobą błędnika kostnego powodującą upośledzenie słuchu. Głównym objawem otosklerozy jest narastający niedosłuch jednostronny lub obustronny, któremu mogą towarzyszyć zawroty głowy i szumy uszne. Chory lepiej rozumie mowę w hałasie.
Operacje nosa
Operacje nosa są jednymi z częściej wykonywanych w otolaryngologii, a najczęściej przeprowadza się plastykę przegrody nosa.
Podziękowania dla lekarza
Podziękuj lekarzowi i poleć go innym!
Jeżeli lekarz pomógł Ci wrócić do zdrowia, warto wpisać słowa podziękowania lub pozytywną opinię, aby polecić go w ten sposób innym pacjentom.
Formularz nie służy do kontaktu z lekarzem i rejestracji na wizyty.
Uwaga: po zaakceptowaniu przez moderatora, treść Twoich podziękowań będzie widoczna publicznie w profilu lekarza.