Jak walczyć o zmianę

Jerzy Dziekoński
Kurier MP

O rosnącej emigracji lekarzy mówi się już od dawna. Jak dotąd nie wywarło to wrażenia na rządzących. Tymczasem jeżeli trend się utrzyma, może dojść do załamania niewydolnego już dzisiaj systemu – przekonuje w rozmowie z mp.pl Damian Patecki, przewodniczący PR OZZL.

Damian Patecki. Fot. arch. wł.

Jerzy Dziekoński: Od początku funkcjonowania PR OZZL deklarował Pan, że chce żyć i pracować w Polsce. Teraz nastąpił u Pana zwrot o 180 stopni i mówi Pan, że rozważa wyjazd za granicę, że rozpoczął Pan już przygotowania, ucząc się kolejnego języka. Co się zmieniło? Czy uważa Pan, że nie ma szans na zmianę w kraju?

Damian Patecki: Przez rok Porozumienie Rezydentów OZZL przeprowadziło wiele akcji. Spotykaliśmy się z posłami, rozmawialiśmy oficjalnie i w kuluarach. Zorganizowaliśmy dużą demonstrację, pikiety, działaliśmy i działamy w Porozumieniu Zawodów Medycznych. Mimo wyraźnie słyszalnego głosu młodych lekarzy, rząd pozostał na nasze postulaty głuchy.

Poza tym nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Zdrowia, że stanowisko wicepremiera Mateusza Morawieckiego jest następujące – wszystkie zmiany w ochronie zdrowia mają zostać przeprowadzone bezkosztowo. Doskonale obrazuje to, że nie ma politycznej woli poprawy sytuacji, że ochrona zdrowia dla rządu stanowi kwestię trzeciorzędną. Zwiększenia nakładów na zdrowie nie będzie. Rządzący nie chcą najwyraźniej zatrzymać lekarzy w kraju i nadal lekceważą naszą grupę zawodową. Doszedłem do wniosku, że nie ma szans na zmianę.

Jakiego języka zaczął się Pan uczyć?

Francuskiego. Mówię już po hiszpańsku, ponieważ rok studiowałem w Hiszpanii. Mój kierunek to południe Europy. Łagodniejszy klimat i lepiej zorganizowany system opieki zdrowotnej – to do mnie przemawia.

Czy Pańska decyzja jest ostateczna, czy określił Pan już konkretny termin wyjazdu?

Nie. Jeszcze nie wyznaczyłem sobie terminu emigracji. Myślę, że dokończę w Polsce rozpoczęte szkolenie specjalizacyjne. Poza tym warto jeszcze powalczyć. Skoro nie możemy się przebić z naszymi postulatami na samej górze, będziemy nadal działać oddolnie.

Chcemy jako Porozumienie Rezydentów OZZL wziąć udział w wyborach do izb lekarskich i spożytkować naszą energię na pracę w Samorządzie Lekarskim. Oczywiście cały czas będziemy działać w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy.

Mówi Pan o tym, że rząd nie chce zwiększyć nakładów na ochronę zdrowia. Z drugiej strony kontrole NIK pokazują, że budżet NFZ stale rośnie, a jakość świadczeń pozostaje na tym samym, jeśli nie gorszym poziomie. W dodatku stale maleje dostępność do świadczeń i kolejki rosną.

Problem tkwi w tym, że nakłady wcale nie rosną. Wręcz przeciwnie, utrzymują się na tym samym poziomie lub nawet maleją. To smutne, że Najwyższa Izba Kontroli, operując liczbami bezwzględnymi, przyjmując błędne założenie, tworzy tezę, że większe nakłady na zdrowie nic nie zmieniają. Takie spojrzenie zafałszowuje obraz.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę inflację i rosnące koszty administracyjne, koszty wynagrodzeń, koszty choćby energii elektrycznej, to szybko okaże się, że pieniędzy na leczenie jest coraz mniej. Odczuwamy to wszyscy – lekarze, pielęgniarki i pacjenci. I będziemy odczuwać coraz bardziej, jeśli rząd nie zdecyduje się na zwiększenie nakładów na zdrowie.

Porozumienie Rezydentów OZZL w ciągu roku stało się synonimem walki o prawa młodych lekarzy i o prawa pracowników służby zdrowia w ogóle; ostra i merytoryczna krytyka pewnej fikcji dawała nadzieję na zmiany i energię do protestów. Teraz za deklaracją o wyjeździe przewodniczącego mogą pójść inni. Może właśnie to paradoksalnie wywrze na decydentach największe wrażenie?

O rosnącej emigracji lekarzy mówi się już od dawna. Jak dotąd nie wywarło to wrażenia na rządzących. Tymczasem jeżeli trend się utrzyma, może dojść do załamania niewydolnego już dzisiaj systemu. Tylko że wtedy będzie za późno, żeby wypełnić dziurę pokoleniową. Działania potrzebne są już dzisiaj, wymagają jednak woli politycznej, a tej nie ma.

Jeśli zawali się system publicznej opieki zdrowotnej, Polakom pozostanie korzystanie ze świadczeń podmiotów prywatnych. I tak ma wyglądać narodowa służba zdrowia?

Rozmawiał Jerzy Dziekoński

Data utworzenia: 16.12.2016
Jak walczyć o zmianęOceń:
(4.00/5 z 6 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu
  • bzyk
   2017-08-29 08:34
   Odpracowywanie studiów było w poprzednim systemie. Jak zatrzymać? Proste dla każdego jedna praca w jednym miejscu. wtedy będzie wiadomo czy rzeczywiście brakuje lekarzy. Zarobki jak poziomie pensji poselskiej. 2 razy średnia krajowa dla rezydenta i 3 razy dla specjalisty netto. Możliwość odpisania szkolenia od podatku.odpowiedz
  • Wiesława
   2017-06-28 10:08
   Jest prosta metoda, aby zatrzymać lekarzy przed wyjazdami. Np odpracowanie za darmowe studia lub zwrot kosztów bezpłatnych studiów. Proste . Wszędzie tak robią. Niech wyjeżdżają Ci co zapłacili za studia.odpowiedz
   • Beata
    2017-08-11 00:59
    W żadnym cywilizowanym kraju nikt nie "odpracowuje"studiów!Ma otwarty przed sobą cały świat.Chyba,że to wspomnienia z czasów komuny,gdzie lekarz dostawał nakaz pracy na polecenie jakiegoś działacza. Poza tym każdy wykształcony w"państwowej" placówce-majster,technik,inżynier czy filolog niech też odpracowuje!Lekarze są pod pręgierzem???Jakiś gorszy sort?odpowiedz
   • nie-Wiesław
    2017-07-13 18:33
    Droga Wiesiu pokaż mi kraj gdzie tak jest?? Jak długo chcesz mieć tu niewolnika przy łóżku no i jak to z tym równym traktowaniem obywateli byłoby w tym przypadku? Czemu lekarz ma odpracować a np inżynier, biotechnolog, weterynarz, prawnik, lingwista, matematyk, pani po liceum ekonomicznym chłopak po szkole zawodowej itd już nie muszą swego "długu" spłacać? Proponuje jeszcze wcielanie do wojska na 10 lat i zakaz zakładania rodziny i konta bankowego niczym wódz nasz umiłowany. podpisano Lekarz - nie-Wiesławodpowiedz

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

 • Życie bez opt-out
  Jeszcze kilka miesięcy temu Filip Płużański, rezydent z Łodzi potrafił, biorąc dyżur po dyżurze, przepracować ponad 300 godzin w miesiącu. Dzisiaj, bez klauzuli opt-out, pracuje maksymalnie 48 godzin w tygodniu. Efekty? Znajduje czas na zabawę z dziećmi, na naukę i przede wszystkim znacznie wyżej ocenia swoją pracę z pacjentami.
 • Dlaczego lekarze protestują?
  Do końca listopada lekarze wypowiadają klauzule do umów o pracę, które umożliwiają im prace powyżej 48 godzin tygodniowo. Samorząd lekarski zaapelował w tej sprawie do wszystkich swoich członków, ale w sposób szczególny w akcję zaangażowali się rezydenci. Dla młodych lekarzy to kolejny, po głodówce, etap protestu w sprawie wyższych nakładów na ochronę zdrowia. O co walczą młodzi medycy i dlaczego nie zgadzają się z rządem, który co prawda chce podwyższać publiczne wydatki na zdrowie, ale znacznie wolniej?
 • Rezydenci: Czas na „Zdrowie plus”
  To nie jest protest polityczny. To nie jest protest antyrządowy. Zdrowie nie ma barw politycznych, a my walczymy o zdrowie Polaków – tak, w największym skrócie, można streścić przekaz sobotniej pikiety pod Kancelarią Premiera.
 • Dlaczego lekarze strajkują? Zobacz film studentki medycyny
  Dlaczego lekarze strajkują? O co tak na prawdę walczą? Dlaczego rezydenci zdecydowali się na strajk głodowy? Czy chodzi jedynie o pieniądze? W krótkim filmie studentka medycyny stara się odpowiedzieć na te pytania.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies