×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Rząd za siecią, Gowin ze zdaniem odrębnym

Małgorzata Solecka
Kurier MP

To jest początek naszej kolejnej reformy – stwierdziła premier Beata Szydło po posiedzeniu Rady Ministrów, na którym przyjęto projekt dotyczący utworzenia sieci szpitali. Podczas posiedzenia zdanie odrębne wobec projektu zgłosił wicepremier Jarosław Gowin. Zmiany mają wejść w życie trzy miesiące później, niż zakładał minister zdrowia.

Sala posiedzeń rządu. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- W kampanii wyborczej mówiliśmy o tym, że służba zdrowia wymaga reformy, że obecny system nie spełnia oczekiwań przede wszystkim pacjentów - przypomniała Beata Szydło, zapewniając po raz kolejny, że nowe przepisy mają zapewnić pacjentom lepszą opiekę. - Ideą wokół której budujemy naszą reformę służby zdrowia, jest idea, którą głosił świętej pamięci prof. Zbigniew Religa. Mówił o tym, że w centrum wszystkich działań służby zdrowia musi być pacjent – przypominała szefowa rządu.

Jednocześnie przyznała, że w rządzie w sprawie sieci nie było jednomyślności. - Zdanie odrębne do projektu ustawy o sieci szpitali zgłosił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin – mówiła szefowa rządu. - Jarosław Gowin ma oczywiście do tego prawo. Natomiast ja nie podzielam jego obaw, ani też nie bardzo rozumiem te zastrzeżenia, ale zapewne w trakcie prac parlamentarnych będzie jeszcze możliwość i okazja do tego, ażeby mógł zgłosić takie poprawki do projektu, które będą go satysfakcjonowały – powiedziała.

Bo Konstanty Radziwiłł na posiedzeniu rządu musiał zgłosić autopoprawkę: sieć szpitali ma zacząć obowiązywać od 1 października, nie od 1 lipca. To oznacza, po pierwsze, że NFZ będzie musiał aneksować umowy, które wygasają pod koniec czerwca. Po drugie, że w parlamencie projekt nie będzie procedowany na tzw. szybkiej ścieżce legislacyjnej, na czym Radziwiłłowi zależało (wnosił o to w piśmie do Rady Ministrów, kierując projekt pod obrady).

Szydło zapewniła, że efektem nowych przepisów ma być większa dostępność pacjentów do leczenia, krótsze kolejki. – W każdym szpitalu będzie całodobowa podstawowa opieka medyczna. To zmniejszy obciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych – zapewniła. Jej zdaniem szpitale publiczne, również powiatowe, które w tej chwili borykają się z zadłużeniem, będą mogły „bezpiecznie myśleć o leczeniu, a nie martwić się o to, że braknie im środków na zabezpieczenie dla pacjentów”.

Przesunięcie tej „znakomicie przygotowanej reformy” o trzy miesiące jest, według Beaty Szydło, wynikiem świadomości, że „tak wrażliwy obszar, jakim jest służba zdrowia musi być dokładnie skonsultowany i wszyscy muszą mieć szeroką informację na temat proponowanych rozwiązań”. - To daje nam dłuższy czas na dobre przepracowanie tego projektu w Sejmie i w Senacie, ale również daje nam dłuższy czas na lepsze przygotowanie się do wprowadzenia tych zmian – stwierdziła premier.

Projekt dotyczący utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali przewiduje, że w sieci będą mogły znaleźć się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale o zasięgu ogólnokrajowym, onkologiczne i pulmonologiczne). Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. To jednak wstępne założenie, oszacowane na podstawie ubiegłorocznej wersji przepisów, które nie uwzględniały możliwości konsolidowania się szpitali. Eksperci spodziewają się, że pula środków na ryczałtowe finansowanie może wzrosnąć nawet do 95 proc.

Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, będą mogły brać udział w postępowaniach konkursowych.

22.02.2017
Zobacz także
  • Gowin chce rezygnacji z sieci szpitali
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta