Kłopotliwy algorytm

Małgorzata Solecka
Kurier MP

Ile pieniędzy NFZ będzie mógł przeznaczyć na konkursy ofert? Za 2-3 tygodnie wszystko powinno być jasne. Przymiarki nie są jednak optymistyczne – ani na ten rok, ani na przyszły. Szczególnie trudna sytuacja będzie na Mazowszu i na Śląsku, bo sieć szpitali wzmocni negatywne dla tych regionów działanie algorytmu podziału środków. Z naszych informacji wynika, że problem został dostrzeżony przez wojewodów.

Fot. Jakub Grzymek / Kurier MP

Kilka dni temu podczas posiedzenia rady Mazowieckiego OW NFZ jej członkowie usłyszeli, że w tym roku na konkursy oddział będzie mógł przeznaczyć nie więcej niż 64 miliony złotych. To wyliczenia obowiązujące na początek lipca. Pula środków może się zmniejszyć, jeśli do sieci zostaną uznaniowo włączone jakieś placówki lub gdy latem nastąpi konsolidacja szpitali – a taki krok rozważa np. marszałek województwa. Jeszcze trudniej będzie jednak w 2018 roku – pula na konkursy może wynieść ok. 60 milionów złotych.

Powód? Mazowsze co roku traci na działaniu algorytmu, bo dzieli się nadwyżką składek z mniej zamożnymi regionami. Ten sam problem ma Śląsk. Jednocześnie w tych dwóch regionach znajdują się szpitale o znaczeniu ogólnokrajowym – wielkie szpitale kliniczne i instytuty, np. Centrum Zdrowia Dziecka, które kwalifikują się do najwyższego stopnia sieci i w których leczą się mieszkańcy innych części kraju. Mazowsze i Śląsk oddają część swoich składek do budżetów innych regionów, a jednocześnie finansują z pozostałych środków budżety placówek, w których znacząca część pacjentów pochodzi „zza granicy”.

Sieć wzmocni negatywne skutki tego rozwiązania. Po pierwsze, można się spodziewać „wypychania” pacjentów problematycznych na wyższe poziomy sieci. Szpitale – przestrzegają przed tym eksperci, ale i sami dyrektorzy mówią o tym otwarcie – będą się starały minimalizować koszty, co oznacza unikanie pacjentów, których leczenie jest kosztochłonne. Przynajmniej w ramach tego, co będzie finansowane ryczałtowo. Po drugie, oddział NFZ musi najpierw zabezpieczyć pieniądze na oddziały, które wejdą do sieci – na ryczałty oraz na sfinansowanie świadczeń kontraktowanych odrębnie, zarówno limitowanych, jak i bez limitu. Konkursy, o których minister Konstanty Radziwiłł dużo mówi, prezentując w czasie spotkań w regionach ideę sieci, są na samym końcu w kolejce do środków.

Warto przypomnieć, że gdy rok temu minister zapowiadał wprowadzenie sieci, zapewniał, że na konkursy ofert będzie przeznaczone 20 proc. środków wydawanych dziś na lecznictwo szpitalne – czyli ok. 7 mld zł. Ta pula kurczyła się z miesiąca na miesiąc i dziś wynosi 7 proc., ale w wielu regionach wiadomo, że pieniędzy będzie znacznie mniej. Na przykład w województwie opolskim będzie to nie więcej niż 3 proc.

Co można zrobić? W sprawie algorytmu – niewiele. Ani minister zdrowia, ani Prawo i Sprawiedliwość nie poprą propozycji, by zostawić „bogatym”, czyli Mazowszu i Śląskowi, bo to by oznaczało, że „biedni” tracą – w tym województwa, w których PiS uzyskuje najlepsze wyniki wyborcze. Pojawiają się pomysły, by algorytm nie obowiązywał w podziale 2,4 mld zł rezerwy, którą NFZ będzie wydawał latem, ale nie wiadomo, czy i takie kompromisowe (z punktu widzenia Mazowsza i Śląska) rozwiązanie znajdzie poparcie polityczne.

W dodatku z centrali NFZ płyną niepokojące informacje o mniejszym niż zakładano spływie składki zdrowotnej (po czterech miesiącach roku wpływy niższe o ponad 75 mln w stosunku do planu).

Data utworzenia: 16.06.2017
Kłopotliwy algorytmOceń:
(1.00/5 z 1 ocen)
Wysłanie wiadomości oznacza akceptację regulaminu

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Na co choruje system ochrony zdrowia

 • Życie bez opt-out
  Jeszcze kilka miesięcy temu Filip Płużański, rezydent z Łodzi potrafił, biorąc dyżur po dyżurze, przepracować ponad 300 godzin w miesiącu. Dzisiaj, bez klauzuli opt-out, pracuje maksymalnie 48 godzin w tygodniu. Efekty? Znajduje czas na zabawę z dziećmi, na naukę i przede wszystkim znacznie wyżej ocenia swoją pracę z pacjentami.
 • Dlaczego lekarze protestują?
  Do końca listopada lekarze wypowiadają klauzule do umów o pracę, które umożliwiają im prace powyżej 48 godzin tygodniowo. Samorząd lekarski zaapelował w tej sprawie do wszystkich swoich członków, ale w sposób szczególny w akcję zaangażowali się rezydenci. Dla młodych lekarzy to kolejny, po głodówce, etap protestu w sprawie wyższych nakładów na ochronę zdrowia. O co walczą młodzi medycy i dlaczego nie zgadzają się z rządem, który co prawda chce podwyższać publiczne wydatki na zdrowie, ale znacznie wolniej?
 • Rezydenci: Czas na „Zdrowie plus”
  To nie jest protest polityczny. To nie jest protest antyrządowy. Zdrowie nie ma barw politycznych, a my walczymy o zdrowie Polaków – tak, w największym skrócie, można streścić przekaz sobotniej pikiety pod Kancelarią Premiera.
 • Dlaczego lekarze strajkują? Zobacz film studentki medycyny
  Dlaczego lekarze strajkują? O co tak na prawdę walczą? Dlaczego rezydenci zdecydowali się na strajk głodowy? Czy chodzi jedynie o pieniądze? W krótkim filmie studentka medycyny stara się odpowiedzieć na te pytania.

Korzystając ze stron oraz aplikacji mobilnych Medycyny Praktycznej, wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki oraz zgodnie z polityką Medycyny Praktycznej dotyczącą plików cookies