×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Recepty internetowe dla niepełnosprawnych

MSol
Kurier MP

Ustawa o Internetowym Koncie Pacjenta po drugim czytaniu wróciła w środę do Komisji Zdrowia, ponieważ posłowie zgłosili kilka poprawek. W Sejmie wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński najdłużej wyjaśniał posłom kwestię przepisu, który umożliwi wysyłkową sprzedaż leków przepisywanych na receptę.

Fot. pixabay.com

Przepis taki pojawił się w rządowym projekcie ustawy we wtorek – jako poprawka poselska, zgłoszona przez Tomasza Latosa (PiS) i poparta przez rząd. Wszystko wskazuje, że była to de facto poprawka przygotowana przez stronę rządową, z powodów formalnych zgłoszona jako poselska. Wiceminister Janusz Cieszyński zarówno we wtorek podczas obrad Komisji Zdrowia, jak i w środę rano na spotkaniu z dziennikarzami, drobiazgowo wyjaśniał kwestie związane z poprawką i odpierał zarzuty formułowane przede wszystkim przez środowisko aptekarzy, którzy zarzucili resortowi zdrowia, że otwiera drogę do nadużyć, m.in. do dalszego wywozu leków za granicę. Farmaceuci zwracają też uwagę, że działania ministerstwa są sprzeczne z deklaracjami – m.in. dotyczącymi wprowadzenia opieki farmaceutycznej.

- To, żeby pacjent mógł korzystać z opieki farmaceutycznej, jest wartością. Ale w przypadku osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, większą wartością jest to, by mogły w sposób łatwy zrealizować receptę – stwierdził wiceminister Janusz Cieszyński.

Bo poprawka posła Tomasza Latosa, poparta przez stronę rządową, dotyczy tylko osób niepełnosprawnych. - Żaden rząd tyle nie zrobił dla niepełnosprawnych, co my. Dostępności do opieki medycznej powinna towarzyszyć też dostępność do leków. Część osób po prostu nie jest w stanie samodzielnie udać się do apteki – podkreślił wiceminister, dodając jednocześnie, że w sprzedaży wysyłkowej na pewno nie będą dostępne wszystkie leki. Leki o silnym działaniu toksycznym, leki psychotropowe, będą dostępne wyłącznie w aptece. To odpowiedź na jeden z koronnych argumentów przeciwników wysyłkowej sprzedaży leków Rx.

Wiceminister Cieszyński polemizował też z innym zarzutem, jakoby możliwość sprzedaży leków przez Internet dodatkowo ułatwiała proceder wywozu leków za granicę. - Leki będą sprzedawane przez internet wyłącznie na podstawie e-recepty, która pozwala na bieżąco sprawdzać, kto wystawia dużą liczbę recept na dany lek oraz który pacjent kupuje wiele opakowań leku np. na podstawie recept od kilku lekarzy – stwierdził.

Recepta, która będzie mogła zostać zrealizowana przez internet, będzie mieć specjalne, dodatkowe oznaczenie – na wzór recepty „S” (dedykowanej seniorom). To oznacza, że osoba niepełnosprawna będzie musiała przekazać informację o swoim uprawnieniu lekarzowi lub pielęgniarce.

Czy jest opcja, by możliwość kupowania leków Rx została rozszerzona też na inne grupy pacjentów? – Rozumiemy argumentację farmaceutów, że wprowadzenie możliwości sprzedaży leków Rx dla wszystkich spowodowałoby duże zmiany w systemie. Na taką zmianę nie jesteśmy gotowi. Chcemy zobaczyć, jak to rozwiązanie się sprawdzi, zdajemy sobie sprawę że to trudna kwestia – mówił wiceminister Cieszyński.

19.07.2018

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.