×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

MZ chce 7 proc. PKB w roku 2025

Pieniędzy na leczenie jest za mało – tym razem mówi o tym głośno resort zdrowia. I wskazuje rozwiązania. Jedną z propozycji jest podniesienie składki; inną – szybsze zwiększenie nakładów z budżetu – pisze czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Fot. Jacek Babiel/ Agencja Gazeta

Zdaniem wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego, odpowiedzialnego za finanse w systemie lecznictwa, 6 proc. PKB na zdrowie, które jest gwarantowane ustawowo w 2024 r., nie wystarczy. Cytowany przez „DGP” Gadomski zaznacza, że chciałby, aby mówić o 7 proc. PKB w roku 2025.

Gazeta podkreśla, że według danych Eurostatu w 2019 r. Polska wydała na zdrowie około 4,9 proc. PKB. Rok później wydatki przekroczyły 5 proc.

„Resort zdrowia proponuje dynamiczniejsze zwiększanie nakładów na lecznictwo. Bardziej stroma ścieżka wydatków jest nawet zapisana w programie PiS, zgodnie z którym Polska powinna dążyć do osiągnięcia unijnej średniej, a tak się składa, że w 2019 roku wyniosła ona dokładnie 7 proc.” – czytamy. Głównym problemem – jak wskazuje „DGP” – są jednak źródła finansowania.

– Pewne małe kroczki już wykonaliśmy, pokazaliśmy kierunek. Takim jest np. opłata cukrowa, która trafi w całości na ochronę zdrowia – mówi Gadomski. – Ale to kropla w morzu. Co prawda budżet musi dokładać do poziomu 6 proc., ale musimy rozmawiać, co zrobić, by nie musiał dokładać 20, 30 czy w najbliższych latach może nawet 40 mld zł, żeby osiągnąć ścieżkę wzrostu.

Jak pisze „DGP”, stąd pomysły na zwiększenie poziomu składki zdrowotnej. Resort proponuje jej podwyższenie z 9 do 10 proc. Składka ta mogłaby być podwyższana o 0,25 pkt proc. corocznie przez cztery lata lub po 0,5 pkt w ciągu dwóch lat. „Z drugiej strony ministerstwo chciałoby zmian w ryczałtach, które pozwalają osobom o wysokich dochodach płacić relatywnie niewielką składkę” – pisze „DGP”.

22.04.2021

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

  • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
    Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
    Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
  • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
    Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.