×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

MZ: w ciągu 18 miesięcy zmienimy POZ

MSol
Kurier MP

Zespół, którym pokieruje konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej przygotuje kompleksowe zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej – zapowiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia chwalił lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego za konstruktywny ton rozmów i odstąpienie od oczekiwań finansowych.


Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. MZ

W niedzielę przez kilka godzin przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia negocjowali z Porozumieniem Zielonogórskim warunki przyjęcia aneksów i kontynuowania od 1 lipca działalności poradni POZ. Lekarze, jak powiedział nam po zakończeniu rozmów Jacek Krajewski, prezes FPZ, zgodzili się na aneksowanie umów na kolejnych 18 miesięcy. To czas, w którym zespół, który powoła minister zdrowia (jego wiceprzewodniczącym będzie prezes Porozumienia Zielonogórskiego), ma przygotować kompleksowe zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, mające odpowiadać reformom planowanym dla całego systemu.

Niedzielski podkreślał, że zmiany w obszarze POZ będą dotyczyć sposobu finansowania (odchodzenie od stawki kapitacyjnej), zwiększania możliwości zlecania badań specjalistycznych i wprowadzenia na większą skalę „quality payment”, czyli wskaźników, po przekroczeniu których jednostki POZ będą dostawać premie. Pierwsze spotkanie zespołu zaplanowano na przyszły tydzień.

Jak dodał prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, w trakcie rozmów z przedstawicielami lekarzy rodzinnych ustalono, że poziom dostępności lekarzy rodzinnych powinien być jak największy. – Głównym tematem nie były finanse – zaznaczył. – One są bardzo ważne, ale w tej rozmowie nie może nam umknąć los pacjentów. To był podstawowy temat.

Tak jak mówił w rozmowie z MP.PL prezes FPZ Jacek Krajewski, jednym z tematów niedzielnego spotkania były szczepienia przeciw COVID-19. – Zarówno lekarze rodzinni, jak i NFZ i MZ wspierają działania promujące szczepienia – mówił Filip Nowak.

Szczegółów nie podano, ale jest bardzo prawdopodobne, że Fundusz przedstawi nowe rozwiązania, zakładające wyższe finansowanie szczepień na poziomie POZ – dotychczas obowiązujące stawki dla małych punktów szczepień nie są opłacalne, a to w małych punktach, znajdujących się w niewielkich miejscowościach, rozegra się „bitwa o poziom szczepień”, a w każdym razie ważny jej epizod. Lekarze POZ mogą też bardziej skutecznie niż inni zachęcać, przekonywać i mobilizować swoich pacjentów, zwłaszcza starszych, do profilaktyki przeciw COVID-19.

Jeśli chodzi o zmianę systemu finansowania, stawka kapitacyjna będzie utrzymana, ale – jak mówił minister Niedzielski – jest zgoda na to, by jej znaczenie się zmniejszało, przez – między innymi – wyłączenie do osobnego finansowania części badań diagnostycznych i mechanizmy uzależniające płatności od osiągnięcia określonego progu w zdrowotnych wskaźnikach (na przykład – w poziomie szczepień, niekoniecznie tylko przeciw COVID-19).

– Obserwujemy codziennie wyniki zakażeń, cały czas mamy do czynienia z trendem malejącym – podkreślił minister. – Widzimy, że na razie ani mutacje, ani wzrost mobilności nie jest przesłanką do wzrostu zakażeń. Ale widzimy, że wariant Delta zwiększa swój udział. Bardzo ważne jest, żeby to zmniejszenie liczby zakażeń nie było mylące – mówił Niedzielski, odnosząc się do tematu szczepień i etapu pandemii, w którym jesteśmy. Przyznał, że rząd rozważa wariant, w którym szczepienia przeciw COVID-19 pozostaną w pełni refundowane np. do końca września, dla wszystkich chętnych, a od 1 października na taką pełną refundację będą mogli liczyć tylko niektórzy. To miałoby zachęcić Polaków do jak najszybszego przyjęcia szczepienia. Żadne decyzje jednak w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

29.06.2021

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.