×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Kontakt z lekarzem trudniejszy niż na początku pandemii

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®

• Co trzeci Polak uważa, że kontakt z lekarzem był w ostatnim czasie trudniejszy niż na początku pandemii.
• W ostatnim półroczu Polacy najczęściej korzystali z prywatnej porady okulisty.
• 13,1% Polaków nie korzystało z pomocy lekarza od początku pandemii.

Fot. Grażyna Marks / Agencja Gazeta

38,4% Polaków przyznało, że z pomocy lekarza podczas COVID-19 korzysta tak samo często jak przed wybuchem pandemii, a 37,9% – rzadziej. Częściej niż przed pandemią kontaktuje się z lekarzem co dziesiąty Polak. Niemal co ósmy badany od wybuchu pandemii nie skorzystał z pomocy lekarza.

Z pomocy dentysty w czasie pandemii nie skorzystało 3 na 10 badanych. Podobnie jak w przypadku lekarzy innych specjalizacji o pomoc do dentysty Polacy zwracają się zazwyczaj tak samo często (31,5%) lub rzadziej niż przed pandemią (30,9%). Częściej niż przed pandemią na wizytę u dentysty udał się co dwunasty Polak.

Niemal 1/3 ankietowanych wskazała, że kontakt ze specjalistą w ciągu ostatnich 6 miesięcy był trudniejszy niż w pierwszym okresie pandemii, nieznacznie mniej ankietowanych uznało zaś, że kontakt ten nie był ani łatwiejszy, ani trudniejszy (31,1%). Prawie 1/4 badanych Polaków uważa, że kontakt z lekarzem specjalistą był łatwiejszy niż w początkowym okresie pandemii.

Więcej niż 1/4 badanych w ciągu ostatniego pół roku skorzystała z pomocy lekarza specjalisty w ramach wizyty prywatnej.

Badani, którzy w ciągu ostatniego pół roku skorzystali z pomocy lekarza w ramach wizyty prywatnej, najczęściej udawali się po pomoc do okulisty (28,3%), ginekologa (22,3%) oraz internisty (18,4%). Respondenci nieco rzadziej korzystali z pomocy chirurga lub ortopedy (17,9%) oraz kardiologa (17,4%). Polacy najrzadziej, w ciągu ostatniego pół roku, korzystali z prywatnej pomocy reumatologa (3,7%) i onkologa (3,6%).

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony od 1 do 5 lipca 2021 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i województwo. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii COVID-19.

09.07.2021

Przychodnie i gabinety lekarskie w pobliżu

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.