×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

"Najtrudniejsze jest czekanie"

Agnieszka Gorczyca, tlum. Ihor Usatenko

Najtrudniejsze jest czekanie, kiedy nie wiemy w jakim stanie będzie ranny, który do nas dotrze – powiedział fotoreporterowi PAP jeden z lekarzy pracujący w punkcie medycznym niedaleko frontu w obwodzie donieckim, do którego przywożeni są ranni ukraińscy żołnierze”.


Fot. pexels.com

Medyczny punkt stabilizacyjny znajduje się niedaleko frontu w obwodzie donieckim. Pracują tu między innymi chirurdzy i anestezjolodzy, którzy udzielają pomocy rannym ukraińskim żołnierzom.

„Jestem lekarzem wojskowym, ale moją drugą specjalizacją jest ginekologia. W wojsku jestem od 2015 roku, zaś tu jesteśmy od nieco ponad stu dni” – powiedział fotoreporterowi PAP Leszkowi Szymańskiemu jeden z lekarzy pracujący w punkcie.

Celem medycznego punktu stabilizacyjnego jest unormowanie stanu rannego pacjenta. „Mamy chirurgów ogólnych, anestezjologów, chirurgów twarzowo-szczękowych i innych lekarzy. Razem zajmujemy się stabilizacją rannych i przekazujemy ich do kolejnego etapu ewakuacji oraz dalszego leczenia” – wyjaśnił.

Lekarz podkreślił, że cały zespół pracuje nad tym, „żeby rannego przywrócić do życia, aby móc go przewieźć do szpitala”. „Robimy szybko to, co trzeba robić, aby przywrócić człowiekowi życie. To jest nasza praca. Jest to dla nas rutyna. Oczywiście, dla zwykłych ludzi jest to ciężka trauma psychiczna. Ale my, lekarze, po prostu wykonujemy swoją pracę” – powiedział.

Lekarze zarówno pracują, jak i żyją w punkcie medycznym. „Jest tu ciepło. Mamy gdzie spać, umyć się, ugotować sobie jedzenie i wyprać swoje ubrania. Sami tu polepszamy sobie warunki życia” – przekazał i dodał, że mimo kontaktu przez telefon czy internet, tęskni za swoją rodziną, a ostatnio z córką i żoną widział się przed wojną.

„Chciałbym przekazać życzenia wszystkiego najlepszego dla wszystkich Polaków. Podziękować im za życzliwość, bo wiem o tym z pierwszej ręki. Moja żona pracowała w najtrudniejszym okresie wojny w Polsce, w Instytucie Matki i Dziecka. Bardzo ciepło została tam przyjęta i dobrze wspomina ten czas. Za to dziękuję” – powiedział.

Zapytany przez fotoreportera, co jest najtrudniejsze w jego pracy, odpowiedział, że czekanie. „Najtrudniejsze jest czekanie, bo kiedy dostajemy informację, że jest ranny, to nie wiadomo, jakie będzie miał urazy. Przynajmniej dla mnie jest to najtrudniejsza część” – podsumował lekarz.

10.03.2023
Zobacz także
  • Praktycznie tu mieszkamy
  • Zbliża się rok
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta