Unikalny projekt artystyczny w centrum Warszawy zachęca do rozmowy o otyłości

mat. pras.

Po raz pierwszy w samym sercu Warszawy zrealizowano wyjątkową inicjatywę – artystyczny projekt graficzny na schodach przed wejściem do Złotych Tarasów. Mural zdobiący przestrzeń charakterystycznego punktu stolicy to jeden z kluczowych elementów ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Tegoroczna edycja kampanii odbywa się pod hasłem "Słuchaj serca. Lecz otyłość", które ma podwójne znaczenie. Z jednej strony zachęca do wsłuchania się w siebie – swoje potrzeby i zdrowie. Z drugiej, edukuje na temat powikłań otyłości, z których najczęstszymi są choroby sercowo-naczyniowe.

Nieprzypadkowo wybrano schody przy Złotych Tarasach – to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc, gdzie codziennie dziesiątki tysięcy warszawiaków i turystów, spotykają się, spędzają czas wolny, robią zakupy, spieszą się do pracy. Dzięki temu mural przez ponad miesiąc stanie się częścią miejskiego krajobrazu, akcentując istotny społecznie temat i docierając do dużego grona odbiorców.

Unikalna instalacja artystyczna o powierzchni 35 m2 pełni funkcję estetycznego elementu przestrzeni miejskiej oraz symbolu społecznej refleksji nad zdrowiem. Przypomina, że dbanie o siebie to wieloetapowy proces, a otwarta rozmowa na temat otyłości jest pierwszym krokiem do zrozumienia jej jako choroby przewlekłej oraz podejmowania skutecznych działań w zakresie profilaktyki i kompleksowego leczenia. Połączenie sztuki i edukacji w tak eksponowanym miejscu to innowacyjny sposób na dotarcie do szerokiej publiczności.

Za koncepcję wizualną instalacji odpowiada Martyna Wędzicka-Obuchowicz* - ceniona projektantka graficzna i wykładowczyni akademicka. Jej twórczość wyróżnia się oryginalnym podejściem do identyfikacji wizualnych, śmiałym operowaniem kontrastami oraz dynamicznymi zestawieniami kolorów, które nadają jej pracom unikalny charakter. Najnowsze dzieło artystki nawiązuje do rytmu bijącego serca – uniwersalnego symbolu życia, troski i zdrowia. Wyrazisty motyw graficzny podkreśla główny przekaz kampanii.

„Czuję wielką satysfakcję, że moja praca daje mi możliwości realizacji tego wyjątkowego projektu, pozwalając mi stać się częścią tak istotnej inicjatywy. Dbałość o zdrowie i świadomość własnego ciała to dla mnie niezwykle ważne wartości. Projektując mural, zależało mi na przekazaniu istotnego przesłania, w taki sposób, aby wyróżniał się w przestrzeni miejskiej, przyciągając uwagę swoją oryginalnością i wyrazistą kolorystyką” - mówi Martyna Wędzicka-Obuchowicz.

To pierwsza tego typu realizacja w Warszawie, która będzie doskonałym miejscem spotkań i inspiracją do podejmowania ważnych rozmów o zdrowiu. Mural można zobaczyć od 10. marca do 19. kwietnia 2025 roku.

*Martyna Wędzicka-Obuchowicz: absolwentka ASP w Gdańsku, projektantka plakatów i systemów identyfikacji wizualnych, pasjonatka typografii. Laureatka wyróżnienia „Świeża Krew 2019” oraz nagrody głównej w Polish Graphic Design Awards w latach 2019 i 2021, nominowana do nagrody „Projektant Roku 2019”. Łączy analityczne podejście do projektowania z fascynacją przypadkiem i błędem, tworząc prace oparte na dekonstrukcji grafiki, fotografii i typografii.

***

Informacje o kampanii: ootylosci.pl
Celem kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość jest chorobą, która może prowadzić do rozwoju ponad 200 powikłań zagrażać życiu i zdrowiu chorego. Do najczęstszych powikłań otyłości należą choroby układu sercowo-naczyniowego. Tegoroczna, 6. edycja kampanii realizowana jest pod hasłem „Słuchaj serca. Lecz otyłość”. Organizatorem kampanii jest firma Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.
Patronat merytoryczny nad kampanią sprawują Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Otyłości Dziecięcej.
Patronat honorowy objęli: Ambasada Królestwa Danii, Rzecznik Praw Dziecka, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Lipidologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia, a także: Fundacja na Rzecz Leczenia Otyłości FLO, Fundacja „SIŁA”, Fundacja Zdrowie i Edukacja „Ad Meritum”, Socjolożki.pl, portal Zdrowie Zaczyna się w Głowie.
Materiał prasowy w całości bądź jego fragmenty nie mogą być publikowane przy treściach dotyczących farmakoterapii. Materiał powstał w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, która ma charakter edukacyjny. PL25PA00015

17.03.2025
Zobacz także
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta
  • Flebolog - czym się zajmuje, jakie choroby leczy?
    Flebolog to lekarz zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Zajmuje się m.in. żylakami, pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żył głębokich, obrzękami i przewlekłą niewydolnością żylną. Flebologia w Polsce nie jest osobną specjalizacją.
  • Ginekolog – czym się zajmuje, jakie choroby leczy
    Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Opiekuje się pacjentkami w każdym wieku – przeprowadza regularne badania kontrolne, pomaga w doborze metod antykoncepcji, diagnozuje przyczyny zaburzeń miesiączkowania oraz niepłodności, rozpoznaje i leczy choroby nowotworowe żeńskiego układu rozrodczego. Dba również o prawidłowy przebieg ciąży, porodu i połogu.