Opis badań widzenia barwnego
Do badania widzenia barwnego stosuje się różnego typu testy, które omówiono poniżej.
Badanie z użyciem tablic pseudoizochromatycznych Ishihary
Tablice te pozwalają jedynie na ocenę zaburzeń widzenia barwnego w zakresie kolorów czerwonego i zielonego (tzw. osi czerwono-zielonej). Nie można wykryć za pomocą tego badania zaburzeń widzenia barwy niebieskiej. Badanie przeprowadza się przy dobrym oświetleniu z odległości „do czytania”, jeśli to konieczne, należy założyć odpowiednie okulary. Pierwsza tablica widziana jest nawet przez osoby z zaburzeniami widzenia barwnego. Służy ona m.in. do wykrycia osób symulujących zaburzenia widzenia barw. Za pomocą kolejnych tablic wykrywa się różne stopnie (od upośledzenia postrzegania do całkowitej ślepoty na barwę) zaburzeń widzenia barwy czerwonej oraz barwy zielonej.

Ryc. 1. Tablice pseudoizochromatyczne Ishihary.
Test z wykorzystaniem tablic Hardy’ego, Randa i Rittnera
Zaletą tego testu jest możliwość zbadania zaburzeń widzenia barwy czerwonej, zielonej i niebieskiej. W Polsce tablice te nie są popularne.
Test Farnswortha D-15
Często stosowany test przesiewowy oceniający widzenie barwy czerwonej, zielonej i niebieskiej. Polega na ułożeniu w odpowiedniej kolejności barwnych klocków tak, aby ich kolory płynnie przechodziły jeden w drugi.
Test Farnswortha i Munsella 100-Hue
Rzadko wykonywany test zawierający 85 barwnych klocków o różnych odcieniach, które należy ułożyć tak, aby ich kolory płynnie przechodziły jeden w drugi. Badanie jest czasochłonne i wymaga sporej koncentracji. Wyniki nanosi się na specjalne schematy, co pozwala szczegółowo ocenić widzenie barwy czerwonej, zielonej i niebieskiej.
Najprostszym testem widzenia barwy czerwonej jest ocena jej postrzegania przy patrzeniu na jakikolwiek czerwony przedmiot (np. kredkę, zakrętkę, guzik). Oko chore porównuje się wtedy z okiem zdrowym, zasłaniając je naprzemiennie. Pacjent subiektywnie ocenia wysycenie barwy i w oku chorym widzi „wyblakły” kolor, co fachowo określa się mianem desaturacji barwy czerwonej.
Wskazania do badania widzenia barwnego:
- wrodzone lub nabyte zaburzenia widzenia barwnego,
- choroby plamki,
- badania kierowców.
Wskazania do oceny desaturacji barwy czerwonej:
- neuropatie nerwu wzrokowego (desaturacja w centrum pola widzenia),
- uszkodzenia skrzyżowania nerwów wzrokowych (desaturacja w obwodowym polu widzenia).
Możliwe powikłania po badaniu widzenia barwnego
Badanie nie wiąże się z żadnymi działaniami niepożądanymi.
Jakie stany występujące po badaniu powinny skłonić do kontaktu z lekarzem?
Samo badanie widzenia barwnego nie niesie dla pacjenta żadnego zagrożenia.