Żel do stosowania miejscowego na skórę, o działaniu przeciwalergicznym i miejscowo znieczulającym.
Nazwa preparatu | Postać; dawka; opakowanie | Producent | Cena 100% | Cena po refundacji |
---|---|---|---|---|
Allefin
|
żel;
1 g żelu zawiera: 20 mg chlorowodorku difenhydraminy, 10 mg chlorowodorku lidokainy;
30 g
|
Hasco-Lek
|
25,36 zł
|
|
Uwaga: ceny leków refundowanych są zgodne z przepisami obowiązującymi od 1 marca 2023 r.
Preparat złożony, zawiera 2 substancje czynne: difenhydraminę o działaniu przeciwhistaminowym oraz lidokainę o działaniu miejscowo znieczulającym.
Difenhydramina, pochodna etanoloaminy, poprzez blokowanie receptorów histaminowych typu 1 (H1) ogranicza działanie histaminy. Łagodzi zależne od histaminy objawy reakcji alergicznej, takie jak obrzęk, świąd i zaczerwienienie, wykazuje działanie kojące.
Lidokaina, lek miejscowo znieczulający o budowie amidowej, hamuje powstawanie i przewodzenie impulsów nerwowych. Działa poprzez blokowanie kanałów sodowych w błonach komórek nerwowych. Zablokowanie przepływu jonów sodu przez błonę komórkową neuronu uniemożliwia jej depolaryzację, a zatem zapoczątkowanie i przewodzenie impulsu nerwowego. Lidokaina działa na zakończenia bólowe i nerwy czuciowe, należy do leków o szybkim początku działania, łagodzi świąd, pieczenie i ból.
Preparat stosowany miejscowo na skórę przynosi ulgę już po kilku minutach. Początek działania lidokainy występuje w ciągu 2 minut po aplikacji na skórę.
Preparat jest wskazany u dorosłych, młodzieży i dzieci po ukończeniu 2. roku życia do stosowania w leczeniu objawowym zmian zapalnych i alergicznych skóry, z towarzyszącym świądem, w następstwie ukąszeń owadów, a także kontaktu z roślinami (np. pokrzywą).
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Nie stosować w przypadku dermatoz wysiękowych i pęcherzykowych.
Nie stosować u dzieci do ukończenia 2. roku życia.
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat przeznaczony jest wyłącznie do stosowania miejscowego na skórę.
Należy unikać ekspozycji leczonej powierzchni skóry na działanie promieni słonecznych.
Należy zachować ostrożność u osób po przebytych porażeniach neurologicznych oraz u osób z niewydolnością serca.
Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Preparat ma postać żelu do stosowania miejscowego na skórę. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem.
Zwykle stosuje się 2–3 razy na dobę, nanosząc cienką warstwę żelu na zmienioną chorobowo i swędzącą powierzchnię skóry.
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią. Z tego względu nie należy stosować preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Lidokaina zmniejsza działanie przeciwbakteryjne sulfonamidów.
Stosowanie lidokainy równolegle z lekami przeciwarytmicznymi klasy IB lub z innymi preparatami o działaniu miejscowo znieczulającym może spowodować nasilenie działań niepożądanych tych leków.
Difenhydramina hamuje aktywność izoenzymu 2D6 cytochromu P450, który uczestniczy w metaboliżnmie wielu leków (takich jak np. metoprolol, wenlafaksyna).
Należy zachować ostrożność, jeżeli preparat jest stosowany równolegle z inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, lekami przeciwpsychotycznymi z grupy pochodnych fenotiazyny oraz lekami przeciwzakrzepowymi.
Jak każdy lek, również Allefin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Dotychczas po zastosowaniu preparatu nie stwierdzono nasilonych działań niepożądanych. Mogą wystąpić reakcje skórne w miejscu aplikacji preparatu: rumień i reakcje alergiczne.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł