Metylodopa

Metylodopa jest ośrodkowo działającym lekiem obniżającym ciśnienie tętnicze krwi. Dzięki swojemu podobieństwu do występującej w organizmie substancji określanej w skrócie jako DOPA, ulega przekształceniom do -metylodopaminy, a następnie do aktywnego metabolitu, -metylonoradrenaliny, za pośrednictwem którego działa. -metylonoradrenalina jest magazynowana w pęcherzykach synaptycznych neuronów adrenergicznych, gdzie zastępuje noradrenalinę. O ile w obwodowym układzie adrenergicznym aktywny metabolit metylodopy zachowuje się podobnie do noradrenaliny, o tyle w ośrodkowym układzie nerwowym hamuje przekaźnictwo adrenergiczne. -metylonoradrenalina działa prawdopodobnie przez pobudzanie receptorów 2-adrenergicznych w pniu mózgu. Powoduje to zmniejszenie uwalniania noradrenaliny do szczeliny synaptycznej i zmniejszenie napięcia układu współczulnego. Konsekwencją powyższego jest osłabianie naczyniozwężającego działania układu współczulnego.
Wskazaniem do stosowania leku jest łagodne i umiarkowane nadciśnienie tętnicze. Jest to lek preferowany w leczeniu nadciśnienia u kobiet w ciąży, gdyż wykazuje skuteczność i bezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i płodu.
Lek podaje sie doustnie. Maksymalny spadek ciśnienia tętniczego krwi pojawia się 4–6 h po podaniu i utrzymuje się przez 12–24 h. Po dawkach wielokrotnych maksymalny spadek ciśnienia tętniczego uzyskuje się w ciągu 2–3 dni. Po odstawieniu leku ciśnienie tętnicze powraca do wartości sprzed leczenia w ciągu 1–2 dni.
Na początku leczenia lub w okresie zwiększania dawki może występować przemijająca senność, bóle głowy i osłabienie. W przypadku wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu. Podczas stosowania leku nie wolno spożywać napojów alkoholowych.
Po podaniu doustnym metylodopa jest wchłaniana przy udziale aktywnego transportera. Biologiczny okres półtrwania wynosi ok. 2 godzin. Transport leku do ośrodkowego układu nerwowego jest również procesem aktywnym. Jak wspomniano, efekt działania leku utrzymuje się 12–24 h pomimo szybkiego wchłaniania i krótkiego biologicznego okresu półtrwania, co można wyjaśnić jego przemianą do aktywnych metabolitów i przechodzeniem ich do ośrodkowego układu nerwowego. Wydalanie leku następuje głównie przez nerki.

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające metylodopa

Dopegyt (tabletki)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta