Simetykon jest mieszaniną związków krzemu. Zmniejsza napięcie powierzchniowe na granicy fazy płynnej i gazowej w przewodzie pokarmowym, powodując pękanie pęcherzyków gazu. Dzięki temu przeciwdziała powstawaniu wzdęć. Nie drażni ściany przewodu pokarmowego, nie wpływa na motorykę, procesy trawienia i wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego.
W przewodzie pokarmowym człowieka znajduje się ok. 200 ml gazów. Pochodzą one z procesów trawienia w jelitach różnych składników pokarmowych, częściowo stanowi je połykane wraz z pokarmem powietrze, a dodatkowo także gazy przechodzące do światła jelita z krwi na zasadzie dyfuzji. Połknięte powietrze jest częściowo usuwane na drodze odbijania. Jeśli ilość gazów zwiększa się ponad normę, dochodzi często do bólu brzucha i uczucia dyskomfortu, któremu niekiedy towarzyszy zwiększenie obwodu brzucha. Taki stan jest nazywany wzdęciem i może mieć różne przyczyny. Jeśli gazy są w organizmie zatrzymywane, zastosowanie znajduje simetykon. Przyjęcie go przed radiologicznymi badaniami diagnostycznymi przewodu pokarmowego metodą podwójnego kontrastu powoduje optymalne pokrycie ściany jelita środkiem kontrastowym i umożliwia uzyskanie wyników o wysokiej jakości.
Mechanizm działania simetykonu polega na obniżaniu napięcia powierzchniowego cienkiego filmu (warstwy) śluzowego w świetle jelit, poprzez zlepianie cząsteczek śluzu, co prowadzi do pękania powierzchni warstwy śluzowej i uwolnienia gazów. Gazy te są następnie wchłaniane przez ściany przewodu pokarmowego lub wydalane z niego za pomocą ruchów robaczkowych (tak samo jak pokarm).
Simetykon jest wskazany do stosowania w następujących przypadkach: stany przebiegające z nadmiernym gromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym (wzdęcia, uczucie ucisku i pełności w nadbrzuszu, bębnica wywołana nieprawidłowym odżywianiem lub wchłanianiem i bębnica pooperacyjna, kolka niemowlęca). Ponadto w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi oraz w przygotowaniu do badań diagnostycznych przewodu pokarmowego – diagnostyki ultrasonograficznej, endoskopowej i radiologicznej.
Simetykon nie wchłania się z przewodu pokarmowego, jest wydalany w postaci niezmienionej.
Simetykon jest dostępny w postaci zawiesiny lub kapsułek twist off, które stosuje się u dzieci i niemowląt, a także w postaci rozpuszczalnych listków, skierowanych głównie do dzieci powyżej 3. roku życia, jak również w postaci kapsułek, granulatu i tabletek do rozgryzania.
Przeciwwskazane jest stosowanie simetykonu u osób z niedrożnością jelit.
W trakcie leczenie nie należy spożywać napojów gazowanych, gdyż antagonizują one działanie simetykonu.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł