×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Test combo – grypa, COVID-19, RSV

lek. Magdalena Wiercińska

Test combo to test diagnostyczny do samodzielnego wykonania, za pomocą którego można potwierdzić zakażenie wirusami grypy, SARS-CoV-2 (powodującym COVID-19) oraz RSV. Test combo można kupić w aptece za około 20 zł. Najbardziej wiarygodny wynik testu uzyskuje się na początku choroby

Test combo – co to jest?

Test combo to potoczna nazwa testu diagnostycznego do samodzielnego użycia, który można kupić w aptece, a który służy do diagnostyki trzech chorób zakaźnych: grypy, COVID-19 i zakażenia wirusem RSV (syncytialnym wirusem oddechowym). W zależności od producenta cena testu wynosi od kilkunastu do około 20 zł.

Test combo – co wykrywa?

Test combo służy do potwierdzenia zakażenia trzema wirusami:

 • wirusem grypy
 • SARS-CoV-2 powodującym COVID-19
 • RSV, czyli syncytialnym wirusem oddechowym.

Kiedy najlepiej wykonać test combo?

Test combo jest testem diagnostycznym. Zasadniczo badania diagnostyczne wykonuje się wówczas, kiedy ich wynik wpłynie na dalsze postępowanie. Test combo wykonuje się w przypadku podejrzenia grypy, COVID-19 lub zakażenia RSV, czyli wtedy, kiedy występują objawy mogące sugerować jedną z tych chorób.

Polecamy:

Ogólnie, najbardziej wiarygodne wyniki można uzyskać na początku choroby, czyli w pierwszych dniach od pojawienia się objawów. W ulotce testu może być określone, że np. test jest przeznaczony do wykonania w ciągu pierwszych 7 dni choroby.

Jak zrobić test combo?

Do każdego testu dołączona jest ulotka, którą należy uważnie przeczytać przed wykonaniem testu, ponieważ w zależności od producenta, sposób wykonania może się nieznacznie różnić.

Zwykle wykonanie testu wygląda następująco:

 • przed wykonaniem testu należy umyć dokładnie ręce i przygotować minutnik (np. w telefonie lub zegarku), a także miejsce, gdzie można rozłożyć wszystkie części zestawu
 • następnie za pomocą wymazówki z zestawu należy pobrać materiał do badania – wprowadzić wymazówkę do nosa aż to poczucia lekkiego oporu (dla ułatwienia odchylając głowę do tyłu). Następnie obrócić kilka razy wymazówkę, pobierając materiał, a potem delikatnie wyjąć wymazówkę z nozdrza
 • nie należy dotykać końcówki wymazówki ani odkładać jej tak, żeby jej końcówka dotykała jakiejś powierzchni
 • od razu po pobraniu materiału należy włożyć wymazówkę do płynu ekstrakcyjnego, zamieszać kilka razy i docisnąć wacik do dna i boku probówki ekstrakcyjnej. Wymazówkę należy pozostawić w probówce ekstrakcyjnej przez określony czas, zwykle jedną minutę.
 • przed wyjęciem wymazówki należy ją delikatnie wycisnąć, ściskając boki probówki, a następnie założyć zatyczkę z kroplomierzem
 • następnie nanieść trzy krople na otwory na kasetce testowej i włączyć minutnik.

Wynik należy odczytać po dokładnie tylu minutach, ile określił producent (zwykle 15). Nie należy ruszać kasety testowej w tym czasie! Wyniki odczytane za wcześnie lub za późno mogą być niewiarygodne.

Po odczytaniu wyniku należy wyrzucić test i umyć ręce. Test jest jednorazowego użytku.

Do wykonania testu innej osobie należy założyć maseczkę na twarz oraz jednorazowe rękawiczki. Należy pamiętać, że nie wszystkie testy można wykonywać u dzieci – należy przeczytać w ulotce, czy dany test jest przeznaczony dla dzieci.

Wynik testu combo – jak go zinterpretować?

Dokładnie po upływie czasu wskazanego w ulotce (zwykle jest to 15 minut) należy odczytać wynik testu. Do odczytania wyniku należy skorzystać z ulotki, w której opisano, jaki wynik wskazuje na obecność danego wirusa (wynik dodatni). Najłatwiej jest porównać uzyskany wynik z ryciną na ulotce. Zwykle w panelu (okienku) na kasecie testowej znajdują się miejsca opisane literami, które odpowiadają konkretnej chorobie. Wynik testu jest dodatni (wykryto wirus), kiedy w okienku danej choroby pojawiają się co najmniej dwa paski. Czasem w jednym okienku są testowane dwa wirusy np. wirus grypy A i B, więc wówczas trzy paski wskazują na obecność obu wirusów. Jeden pasek, tzw. linia kontrolna świadczy o tym, że test został wykonany prawidłowo, czyli naniesiono w odpowiedniej ilości i miejscu pobrany materiał. Brak pasków świadczy o tym, że test został wykonany nieprawidłowo i nie nadaje się ponownego użycia.

Jaka jest dokładność testu combo?

W zależności od producenta wiarygodność testów może się nieznacznie różnić, ale ogólnie można przyjąć, że testy combo mają bardzo dużą wiarygodność. Dokładna dane są podane w ulotce.

Test combo negatywny – co może być przyczyną objawów?

Ujemny wynik testu NIE WYKLUCZA zakażenia! Należy także pamiętać, że wynik dodatni nie oznacza, że pacjent nie może być jednocześnie zakażony innymi wirusami, których obecności nie badano. Test ten nie zastępuje wizyty u lekarza i na podstawie samego testu nie powinno się podejmować decyzji dotyczących dalszego postępowania.

02.02.2024
Wybrane treści dla Ciebie
 • Grypa - zapobieganie. Co oprócz szczepień chroni przed grypą?
 • Grypa i przeziębienie
 • Szczepienie przeciwko grypie – niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)
 • SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej)
 • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
 • Szczepienie przeciwko grypie u dzieci
 • Jak uchronić się przed grypą?
 • Zapalenie mięśnia sercowego
 • Szczepienie przeciwko grypie - przeciwwskazania i sytuacje wymagające szczególnej ostrożności
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta