Kwas ibandronowy

Ibandronian sodu jest lekiem zaliczanym do grupy bisfosfonianów. Mechanizm działania leku polega na łączeniu się z hydroksyapatytami znajdującymi się w kościach, ze szczególnie dużym powinowactwem do tych części kości, które podlegają aktywnej przebudowie. Ibandronian hamuje aktywność osteoklastów, czyli komórek kościogubnych, mających zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej, nie wpływa natomiast hamująco na proces tworzenia kości. Dzięki temu następuje stopniowy przyrost masy kostnej i tworzenie normalnej tkanki kostnej z lekiem wbudowanym w macierz kości, w której jest farmakologicznie nieaktywny. Wykazano, że w porównaniu z placebo albo z niestosowaniem żadnego swoistego leczenia, ibandronian zmniejsza ryzyko złamań kręgów, skuteczność w zapobieganiu złamaniom szyjki kości udowej nie została ustalona.
Wskazaniem do stosowania ibandronianu jest leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie. Ponadto lek stosuje się zapobieganiu zdarzeniom kostnym (złamania patologiczne, powikłania kostne wymagające napromieniania lub leczenia chirurgicznego) u chorych na raka piersi z przerzutami do kości oraz w leczeniu hiperkalcemii spowodowanej chorobą nowotworową z przerzutami lub bez.
Ibandronian podaje się doustnie lub dożylnie. W przypadku podawania doustnego konieczne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących sposobu stosowania leku, zarówno ze względu na jego małą dostępność biologiczną, jak i na ryzyko wystąpienia podrażnień przewodu pokarmowego. Zalecenia te obejmują: przyjmowanie leku w całości, na czczo (po upływie co najmniej 6 h od ostatniego posiłku), rano, popijając szklanką zwykłej wody, godzinę przed spożyciem pierwszego posiłku albo napoju lub przyjęciem innych leków, a pacjenci nie powinni kłaść się przez godzinę po przyjęciu leku.
Ibandronian do stosowania w osteoporozie dostępny jest w postaci doustnej w dawce i postaci do stosowania raz na miesiąc, w postaci do stosowania dożylnego – raz na 3 miesiące. Lek do stosowania u chorych z nowotworami dostępny jest w postaci doustnej w dawce i postaci do stosowania raz na dobę.
Dostępność biologiczna ibandronianu po podaniu doustnym wynosi ok. 0,6% i jest uzależniona od czasu, jaki upływa między podaniem leku a spożywaniem pokarmów. Wchłanianie leku jest hamowane przez posiłek, napój czy inny lek i jest bliskie zeru w przypadku podawania jednocześnie ze śniadaniem. Nie ma dowodów na to, by ibandronian był metabolizowany w organizmie ludzkim.

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające kwas ibandronowy

Bonviva (roztwór do wstrzykiwań) Bonviva (tabletki powlekane) Ibandronic Acid Accord (roztwór do wstrzykiwań) Ibandronic Acid Aurovitas (tabletki powlekane) Ibandronic Acid Mylan (tabletki powlekane) Kefort (tabletki powlekane) Osagrand (roztwór do wstrzykiwań) Osagrand (tabletki powlekane) Ossica (tabletki powlekane)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta