Kwas zoledronowy

Kwas zoledronowy jest lekiem zaliczanym do grupy bisfosfonianów. Mechanizm działania leku polega na łączeniu się z hydroksyapatytami znajdującymi się w kościach, ze szczególnie dużym powinowactwem do tych części kości, które podlegają aktywnej przebudowie. Kwas zoledronowy hamuje aktywność osteoklastów, czyli komórek kościogubnych, mających zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej, nie wpływa natomiast hamująco na proces tworzenia kości. Dzięki temu następuje stopniowy przyrost masy kostnej i tworzenie normalnej tkanki kostnej z lekiem wbudowanym w macierz kości, w której jest farmakologicznie nieaktywny. Wykazano, że w porównaniu z placebo albo z niestosowaniem żadnego swoistego leczenia, kwas zoledronowy zmniejsza ryzyko złamań kręgów, skuteczność w zapobieganiu złamaniom szyjki kości udowej nie została ustalona.
Wskazaniem do stosowania kwasu zoledronowego jest leczenie osteoporozy, w tym osteoporozy związanej z długotrwałym stosowaniem ogólnoustrojowo glikokortykosteroidów, u kobiet po menopauzie oraz u mężczyzn ze zwiększonym ryzykiem złamań. Ponadto lek stosuje się zapobieganiu powikłaniom kostnym (np. patologiczne złamania, złamania kompresyjne kręgów, napromienianie lub operacje kości albo hiperkalcemia w przebiegu choroby nowotworowej) u chorych z zaawansowanymi nowotworami z przerzutami do kości, w leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową oraz w chorobie Pageta kości.
Kwas zoledronowy podaje się dożylnie. W leczeniu osteoporozy lek podaje się raz na rok, w innych wskazaniach co 3–4 tygodnie (choroby nowotworowe) lub jednorazowo (choroba Pageta).
Ponieważ lek podawany jest dożylnie, jego dostępność biologiczna wynosi 100%. Nie ma dowodów na to, by kwas zoledronowy był metabolizowany w organizmie ludzkim.

Więcej informacji – patrz: opisy preparatów

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające kwas zoledronowy

Aclasta (roztwór do infuzji) Osporil (roztwór do infuzji) Zerlinda (roztwór do infuzji) Zoledronic acid Accord (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji) Zoledronic Acid Accord (roztwór do infuzji) Zoledronic Acid Actavis (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji) Zoledronic Acid Noridem (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji) Zomikos (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!
Poradnik świadomego pacjenta