Mechanizm działania
Insulina lizpro należy do grupy insulin szybko działających. Jest analogiem insuliny ludzkiej, w którym znajdujące się normalnie w pozycjach B28 i B29 aminokwasy prolina i lizyna zostały odpowiednio zamienione miejscami (B28-Lis, B29-Pro). Dzięki temu cząsteczki insuliny lizpro tworzą słabsze połączenia między sobą niż cząsteczki rozpuszczalnej insuliny ludzkiej, co z kolei prowadzi do niemal natychmiastowego wchłaniania insuliny lizpro z tkanek.
Farmakokinetyka
Początek działania 15 min po podaniu s.c., szczyt między 30–70 min, czas działania 2–5 h.
Cukrzyca
Leczenie dorosłych i dzieci chorych na cukrzycę typu 1 i 2, którzy wymagają podawania insuliny w systemie wstrzyknięć imitujących poposiłkowe wydzielanie.
Wstępna stabilizacja cukrzycy.
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, hipoglikemia.
Dane uzyskane od licznej grupy kobiet stosujących ten lek w ciąży nie wskazują na szkodliwy wpływ insuliny lizpro na przebieg ciąży czy stan zdrowia płodu i noworodka.
Podawać s.c. we wstrzyknięciach lub za pomocą osobistej pompy insulinowej, bezpośrednio przed posiłkiem, a w razie potrzeby – wkrótce po posiłku. Insulinę lizpro należy wstrzykiwać w górną część ramienia, w udo, pośladek lub brzuch, jednak miejsca wstrzyknięć należy zmieniać. Nie należy masować miejsca podania po wstrzyknięciu leku. Insulinę lizpro można też podawać i.m., jednak nie jest to zalecane. W niektórych przypadkach (np. w celu kontroli glikemii w kwasicy ketonowej, w przypadku chorób o ostrym przebiegu, w okresie okołooperacyjnym) można ją podawać i.v. Najczęściej stosuje się ją w modelu intensywnego leczenia insuliną, zwykle 3 ×/d przed głównymi posiłkami, ze względu na krótki czas działania jest podawana do każdego posiłku, umożliwia zmniejszenie lub nawet eliminację przekąsek; wymaga również podawania 1–3 wstrzyknięć insuliny o średnio długim okresie działania imitującej wydzielanie podstawowe. Może być również podawana w modelu konwencjonalnego leczenia insuliną dwufazową, najczęściej jako dodatkowa dawka przed obiadem. Można stosować w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, pochodnymi sulfonylomocznika i/lub metforminy. Przy zmianie insuliny zwierzęcej na ludzką zaleca się stosowanie początkowo dawki mniejszej o 5–10%; podczas przechodzenia z leczenia insulinami ludzkimi na insuliny lizpro można stosować dawki równoważne.
Zmieszanie insuliny lizpro z insuliną izofanową powoduje zmniejszenie szybkości wchłaniania insuliny lizpro.
Warunki przechowywania
Przechowywać w temp. 2–8°C, nie zamrażać. Będące w użyciu wstrzykiwacze z insuliną mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej w miejscu zaciemnionym, nienasłonecznionym (maks. przez miesiąc).
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł