Rotygotyna

Rotygotyna jest agonistą receptorów dopaminowych D3, D2, D1, czyli wiąże się z tymi receptorami i daje takie efekty jak dopamina. Receptor można porównać do zamka, a agonistę do klucza, który ten zamek otwiera. W przypadku agonistów receptorów dopaminowych są one kluczami wykonanymi na wzór dopaminy.
Rotygotynę stosuje się w leczeniu objawów przedmiotowych i podmiotowych we wczesnym okresie idiopatycznej (o nieznanej przyczynie) choroby Parkinsona w monoterapii (bez równoległego stosowania lewodopy) lub w zaawansowanej chorobie w skojarzeniu z lewodopą, gdy pojawiają się wahania jej efektu terapeutycznego np. fluktuacje typu on-off (gwałtowne, naprzemiennie występujące okresy bezruchu i zwiększonej aktywności ruchowej). Lek jest także wskazany w objawowym leczeniu idiopatycznego zespołu niespokojnych nóg o nasileniu ciężkim lub umiarkowanym u osób dorosłych.
Lek uwalnia się z systemu będącego specjalnym plastrem po jego naklejeniu na skórę (okolicy brzucha, uda, biodra, bocznej części tułowia, barku lub ramienia). Odpowiednia dawka rotygotyny przenika przez skórę przez 24 h. Po tym czasie plaster wymienia się na nowy. Dawkę leku zwiększa i zmniejsza się stopniowo. Osoby, u których podczas leczenia występuje senność i/lub epizody nagłego zasypiania nie powinny prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.
Rotygotyna po naklejeniu plastra uwalnia się w sposób ciągły i wchłania się przez skórę. Stan stacjonarny (stan, w którym szybkość wprowadzania leku do organizmu jest równa szybkości jego usuwania) osiągany jest po 1–2 dniach stosowania. Dostępność biologiczna po podaniu przezskórnym wynosi ok. 37%. Zmiana miejsca naklejenia plastra może powodować różnice w stężeniach leku w osoczu z dnia na dzień. Różnice w dostępności biologicznej rotygotyny mieszczą się w zakresie od 1% (różnica między biodrem a brzuchem) do 41% (różnica między barkiem a udem). Najprawdopodobniej nie ma to istotnego wpływu na skuteczność kliniczną. Lek ulega w organizmie różnym przemianom. Ok. 71% dawki wydalane jest z moczem, ok. 23% – z kałem. Biologiczny okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi 5–7 h.

Preparaty na rynku polskim zawierające rotygotyna

Neupro (system transdermalny, plaster)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta