Racekadotryl

Racekadotryl to prolek ulegający w organizmie przekształceniu do tiorfanu, będącego inhibitorem enkefalinazy jelitowej.
Enkefalinaza jest związanym z błoną komórkową enzymem biorącym udział w rozkładzie białek zarówno egzogennych (organizm nie wytwarza ich samodzielnie i musi przyjmować wraz z pożywieniem), jak i endogennych (organizm potrafi je sam wytworzyć) jak enkefaliny. Enkefalinaza występuje w różnych tkankach, a szczególnie w nabłonku jelita cienkiego. Enkefaliny są peptydami, które poprzez wpływ na odpowiednie receptory (receptory opioidowe typu ) hamują wydzielanie elektrolitów i wody do światła jelita. Racekadotryl poprzez zapobieganie enzymatycznemu rozkładowi enkefalin, przedłuża ich działanie w jelicie cienkim. Lek zmniejsza nadmierne wydzielanie wody i elektrolitów wywołane toksynami cholery lub stanem zapalnym; nie wpływa na podstawową czynność wydzielniczą. Wywołuje szybkie działanie przeciwbiegunkowe nie zmieniając ciągłości pasażu przez jelita; nie powoduje wzdęcia brzucha.
Wskazaniem do podawania racekadotrylu jest leczenie objawowe ostrej biegunki u dzieci i niemowląt powyżej 3. miesiąca życia, z równoczesnym stosowaniem nawodnienia doustnego i standardowego postępowania podtrzymującego, jeśli samo takie leczenie nie pozwala na opanowanie objawów klinicznych, a leczenie przyczynowe nie jest możliwe. Jeśli można zastosować leczenie przyczynowe, lek można podawać jako leczenie uzupełniające.
Lek podaje się doustnie, a dawkę ustala się w zależności od masy ciała. Leczenie powinno być kontynuowane do momentu oddania przez dziecko 2 normalnych stolców. Nie zaleca się długotrwałego stosowania (czas leczenia nie powinien przekraczać 7 dni). Podczas leczenia dziecko powinno przyjmować duże ilości płynów.
Po podaniu doustnym szybko się wchłania i działa ok. 8 h. Najsilniejsze działanie hamujące enzym występuje po ok. 2 h po podaniu leku. Biologiczny okres półtrwania leku wynosi ok. 3 h. Racekadotryl szybko ulega przemianie do tiorfanu, który następnie jest przekształcany do nieaktywnych metabolitów. Lek jest wydalany w postaci nieaktywnych metabolitów, głównie przez nerki (81,4%) i w mniejszym stopniu z kałem (ok. 8%). Wydalanie leku przez płuca jest nieznaczne (<1% dawki).

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające racekadotryl

Bloctil (kapsułki twarde) Hidrasec 10 mg (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej) Hidrasec 30 mg (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej) Racedryl (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej) Recenum Junior (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej) Tiorfan (kapsułki twarde)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta