Pamidronian disodowy należy do grupy bisfosfonianów i jest stosowany w leczeniu stanów przebiegających ze zwiększoną aktywnością osteoklastów czyli komórek kościogubnych.
Tkanka kostna po utworzeniu podlega ciągłemu procesowi rozpadu i odnowy, zwanemu remodelingiem. Dzięki temu masa kostna jest kształtowana przez całe życie. Pod wpływem bodźców fizycznych lub biochemicznych następuje przekształcanie się komórek prekursorowych szpiku kostnego i ich łączenie w wielojądrzaste komórki zwane osteoklastami. Osteoklasty, czyli inaczej komórki kościogubne, drążą otwór w tkance kostnej. Tak powstaje zatoka resorpcyjna. Następnie rozpoczyna się faza odbudowy kości. W zatoce resorpcyjnej powstają osteoblasty, które wytwarzają nowe składniki macierzy tkanki kostnej i powstaje osteoid. Kiedy osteoid osiągnie grubość ok. 15–20 µm, rozpoczyna się proces jego mineralizacji. Cały cykl przebudowy kości trwa ok. 3–6 miesięcy.
Pamidronian disodowy zmniejsza resorpcję kości przez hamowanie czynności osteoklastów. Hamuje także dostęp prekursorów osteoklastów do kości. W warunkach in vitro wiąże się silnie z kryształami hydroksyapatytu (związek wapnia) i hamuje ich formowanie oraz rozpuszczanie. Efektem jest zmniejszenie hiperkalcemii (zwiększenie stężenia jonów wapnia we krwi) i zmniejszenie wydalania z moczem produktów resorpcji kości – hydroksyproliny, wapnia, fosforu.
Pamidronian disodowy jest wskazany do stosowania w leczeniu stanów związanych ze zwiększoną aktywnością osteoklastów: przerzuty nowotworowe do kości (z przewagą procesów litycznych), szpiczak mnogi, hiperkalcemia w przebiegu chorób nowotworowych, choroba Pageta kości.
Wchłanianie pamidronianu disodowego z przewodu pokarmowego wynosi 1–10%. W ok. 50% wiąże się z białkami, głównie albuminami. Ok. 20–55% dawki wydalane jest w ciągu 72 godzin w postaci niezmienionej z moczem, reszta łączy się z tkanką kostną. Bisfosfoniany nie podlegają przemianom metabolicznym. Okres półtrwania w kości wynosi ok. 300 dni.
W rzadkich przypadkach po wlewie pamidronianu mogą wystąpić senność i/lub zawroty głowy. W takich przypadkach nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać urządzeń mechanicznych w ruchu lub wykonywać czynności, których wykonanie może być niebezpieczne ze względu na osłabioną zdolność koncentracji.
Pamidronian disodowy dostępny jest w postaciach przeznaczonych do przygotowania roztworu do wlewu. Pacjenci nie stosują go samodzielnie, podaje go personel medyczny.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł