Mechanizm działania
Alkaloid izochinolinowy otrzymywany dawniej z maku ogrodowego. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich i rozszerza naczynia krwionośne poprzez hamowanie fosfodiesterazy. Wykazuje podobne do chinidyny działanie na m. sercowy, zmniejszając przewodzenie i wydłużając okres refrakcji. Praktycznie pozbawiona jest działania ośrodkowego.
Farmakokinetyka
t1/2 wynosi 60–120 min. Papaweryna wiąże się z białkami osocza w ok. 90%. Metabolizm przebiega w wątrobie; jest wydalana z kałem i przez nerki w formie glukuronianów.
Stany przebiegające z nadmierną kurczliwością mięśni gładkich
Stany przebiegające z nadmierną kurczliwością mięśni gładkich przewodu pokarmowego (kolka jelitowa, stany skurczowe dróg żółciowych, kolka żółciowa) i dróg moczowych (kolka nerkowa, bolesne parcie na mocz).
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, blok przedsionkowo-komorowy III stopnia, inne poważne zaburzenia rytmu i przewodnictwa serca. Także niskie ciśnienie tętnicze, niewydolność serca, niedrożność jelit, atonia pęcherza moczowego.
Stany wymagające zachowania szczególnej ostrożności
Zachować szczególną ostrożność u osób z zaburzeniami czynności wątroby, jaskrą z zamykającym się kątem przesączania, dławicą piersiową, po niedawno przebytym zawale serca, z rozrostem gruczołu krokowego.
Impotencja
Nie należy stosować wstrzyknięć papaweryny do ciała jamistego w leczeniu impotencji – może dojść do stałego bolesnego wzwodu członka.
Niezgodności
Papaweryny do wstrzyknięć nie należy mieszać z roztworem Ringera, ponieważ dochodzi do jej wytrącania. Długotrwałe stosowanie papaweryny może prowadzić do uzależnienia.
Adrenalina
Nasila działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze, na mięśnie gładkie naczyń działa przeciwstawnie do adrenaliny.
Chlorek baru
Wykazuje także działanie antagonistyczne w stosunku do chlorku baru na mięśnie gładkie.
Leki nasenne, uspokajające, alkohol, inhibitory MAO, neuroleptyki
Leki nasenne, uspokajające, alkohol, inhibitory MAO i neuroleptyki nasilają działanie papaweryny.
Lewodopa
Zmniejsza działanie lewodopy.
Dyskomfort w jamie brzusznej, jadłowstręt, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego, rumień twarzy, bóle i zawroty głowy, nadmierna senność, złe samopoczucie, uczucie rozbicia, zaburzenia oddychania. Jeśli wystąpią objawy nadwrażliwości ze strony wątroby (eozynofilia, żółtaczka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych), należy przerwać leczenie. Po podaniu i.v. może dojść do zaburzeń rytmu serca.Papaweryna podana w dużych dawkach może powodować porażenie mięśni poprzecznie prążkowanych i mięśnia sercowego.
Kategoria C. U kobiet w ciąży stosować wyłącznie w przypadku gdy korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla płodu.
Ze względu na brak badań nie stosować podczas okresie karmienia piersią.
Dorośli: s.c. i i.m. 40–120 mg, w razie potrzeby dawkę można podać ponownie po 3 h do 4 ×/d.
Preparaty złożone w postaci czopków – patrz: opisy poszczególnych preparatów.
Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych, gdyż lek może powodować zawroty głowy lub senność.
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł