Alteplaza

Alteplaza – ludzki aktywator plazminogenu - jest glikoproteiną (czyli białkiem zawierającym cząsteczki cukrów), otrzymywaną w wyniku rekombinacji genetycznej w komórkach jajowych chomika chińskiego. Jest odpowiednikiem wydzielanego przez śródbłonek tkankowego aktywatora plazminogenu.
Alteplaza jest odpowiednikiem naturalnej glikoproteiny biorącej udział w procesie fibrynolizy, czyli rozpuszczania skrzepu. Mechanizm działania polega na aktywowaniu przemiany plazminogenu do plazminy.
Plazmina jest enzymem rozpuszczającym zakrzep wewnątrz naczynia krwionośnego. należy do grupy proteaz, czyli enzymów rozkładających białka. Plazmina jest proteazą niespecyficzną, czyli nie działa wybiórczo na jedno białko – fibrynę, która buduje skrzep, ale i na inne białka, np. białka osocza. Dlatego we krwi enzym ten znajduje się w postaci nieaktywnego plazminogenu, w razie potrzeby ulegając aktywacji przez tkankowy aktywator plazminogenu. Odpowiednikiem tego aktywatora jest alteplaza.
Wskazaniami do stosowania alteplazy są: leczenie trombolityczne świeżego zawału serca, leczenie trombolityczne masywnej zatorowości płucnej z niestabilnością hemodynamiczną, leczenie trombolityczne w ostrym udarze niedokrwiennym.
Alteplaza po podaniu dożylnym szybko ulega rozkładowi tak, że po 20 min od podania jej stężenie nie przekracza 10% wartości początkowej. Dlatego w przypadku znacznego zmniejszenia stężenia fibrynogenu czy wystąpienia krwawienia wystarczy przerwać podawanie alteplazy. Pod wpływem leczenia alteplazą może dojść do przedłużenia czasu trombinowego i zwiększenia stężenia produktów degradacji fibrynogenu w osoczu.

Przeczytaj też artykuły

Preparaty na rynku polskim zawierające alteplaza

Actilyse 10 (proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wlewu) Actilyse 20 (proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wlewu) Actilyse 50 (proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wlewu)

Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta