Pytanie nadesłane do redakcji
Mam od wielu lat stwierdzoną w obu oczach makulopatię. Czytałem, że po ewentualnej witrektomii i zastosowaniu gazu do wypełnienia pokazuje się zaćma. Ja jestem już po takiej operacji usunięcia zaćmy, czy to oznacza, że u mnie powtórzy się zaćma?
Odpowiedział
dr med. Arkadiusz Pogrzebielski
Ośrodek Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego w Krakowie
Oculus - Krakowskie Centrum Okulistyczne, Kraków
Scanmed, Szpital św. Rafała w Krakowie
Zaćma (łac. cataracta) to zmętnienie soczewki, które leczy się operacyjnie metodą fakoemulsyfikacji. Po usunięciu zaćmy do oka, a bardziej precyzyjnie, do tzw. torebki soczewki, którą się celowo pozostawia w czasie operacji, wszczepia się soczewkę sztuczną.
Prawdą jest, że jednym z następstw witrektomii (operacji polegającej na usunięciu ciała szklistego i leczeniu chorób siatkówki) jest przyspieszony rozwój zaćmy. U pacjentów, u których wcześniej usunięto zmętniałą soczewkę (zaćmę) ponowne wystąpienie tej choroby jest niemożliwe.
Możliwe jest natomiast szybsze zmętnienie pozostawionej torebki tylnej (ang. posterior capsule opacification – PCO; inaczej tzw. zaćma wtórna). Stan ten nie wymaga już jednak przeprowadzenia operacji, a jedynie wykonania zabiegu laserowego nazywanego kapsulotomią tylną. Zabieg ten wykonuje się jako procedurę ambulatoryjną w znieczuleniu miejscowym za pomocą lasera Nd:YAG.

Ryc. Budowa przedniego odcinka oka. 1 – rogówka, 2 – tęczówka, 3 – brzeg źreniczny, 4 – komora przednia, 5 – soczewka, 6 – więzadełko (obwódka rzęskowa), 7 – rąbek rogówki, 8 – spojówka, 9 – twardówka, 10 – mięsień rzęskowy, 11 – ciało szkliste, 12 – tylna torebka soczewki, 13 – wyrostki ciała rzęskowego, 14 – część płaska ciała rzęskowego.