×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Przeciwwskazania do stosowania wkładek antykoncepcyjnych

Pytanie nadesłane do redakcji

Wkładka antykoncepcyjna. Witam serdecznie. Czy można stosować wkładkę antykoncepcyjną przy zakrzepicy i uczuleniu na nikiel i kobalt (składniki metali). Chciałabym dodać, że nie jestem po porodzie, więc wiem, że ta forma antykoncepcji nie jest mi polecana. Czy lepsze przy tych schorzeniach jest wkładka hormonalna czy niehormonalna? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

Odpowiedziała

prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Zakrzepica oraz uczulenie na metale (nikiel, kobalt) nie są przeciwwskazaniem do stosowania wkładek antykoncepcyjnych. Jednak ta forma antykoncepcji nie jest zalecana u kobiet, które nie rodziły. Nieródki z założoną wkładką wewnątrzmaciczną narażone są na infekcje, które mogą zaburzać płodność.

Wkładki mają kilka niezależnych sposobów działania:

 • drażniące działanie wkładki powoduje zmianę konsystencji śluzu, co spowalnia ruch plemników; jony miedzi działają plemnikobójczo
 • obecność wkładki utrudnia przemieszczanie się plemników i jaja
 • jako ciało obce wkładka wywołuje niewielki stan zapalny w macicy (jałowy, bez obecności bakterii), co zmniejsza możliwość prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu jaja
 • jeżeli wkładka uwalnia dodatkowo hormon, powoduje zmianę struktury endometrium, co zmniejsza szansę zagnieżdżenia się zarodka i zmienia strukturę śluzu macicy, unieruchamiając plemniki.

Przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej:

 • ciąża lub podejrzenie ciąży
 • wady wrodzone macicy lub nietypowa budowa macicy
 • stany zapalne narządów rodnych (również wyleczone), nadżerki, mięśniaki i wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które wymagają leczenia
 • nowotwory piersi, jajników i macicy
 • choroby wątroby
 • niedokrwistość, małe stężenie hemoglobiny i niedobory żelaza
 • naturalna skłonność do poronień (duże prawdopodobieństwo wypadnięcia wkładki).

Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna często budzi niepokój, szczególnie u młodych kobiet, ponieważ jest to ciało obce, które przez dłuższy czas znajduje się w organizmie. Tymczasem według ekspertów ryzyko wystąpienia stanów zapalnych wywoływanych przez wkładkę istnieje tylko w czasie pierwszych trzech tygodni po jej założeniu. Ryzyko się zwiększ, jeśli kobieta ma wielu partnerów seksualnych. Wkładki zastosowane zgodnie z zaleceniami u zdrowych kobiet nie powodują żadnych działań niepożądanych, zwłaszcza nie są czynnikiem stymulującym powstawanie raka ani różnego rodzaju nadżerek, zapaleń itp., wykrywalnych metodami cytologicznymi.

21.10.2013

Publikacje, którym ufa Twój lekarz

Medycyna Praktyczna jest wiodącym krajowym wydawcą literatury fachowej. 98% lekarzy podejmuje decyzje diagnostyczne lub terapeutyczne z wykorzystaniem naszych publikacji.