×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Prof. Czauderna: w przypadku cukrzycy niezwykle ważna jest profilaktyka

Marzena Kozłowska

Cukrzyca, jak mało która choroba, pokazuje znaczenie profilaktyki i zdrowego trybu życia – podkreślił szef Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Piotr Czauderna po jej posiedzeniu w środę. Według szefowej KPRP Grażyny Ignaczak-Bandych profilaktyka cukrzycy u dzieci to jedno z głównych zadań w edukacji społecznej.


Fot. pixabay.com

W środę odbyło się posiedzenie Rady ds. Ochrony Zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie RP. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych zaznaczyła w rozmowie z dziennikarkami, że debata dotyczyła profilaktyki i leczenia cukrzycy. "Dzisiejsze spotkanie wypadło w stulecie odkrycia insuliny, więc bardzo dobrze wpisuje się w tę datę. Pokazuje też, jak wielki postęp nastąpił w leczeniu cukrzycy" – powiedziała Ignaczak-Bandych.

Zaznaczyła, że w posiedzeniu Rady wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń osób chorych na cukrzycę. "Zwrócono uwagę na fakt, że nastąpiła znacząca poprawa w jakości świadczeń zapewnianych przez państwo polskie" – powiedział szefowa KPRP.

Ignaczak-Bandych dodała, że podczas posiedzenia wskazywano na znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę wśród najmłodszych Polaków. "O kilkaset procent, jeśli chodzi o małe dzieci, które z problemami cukrzycowymi wchodzą już w okres przedszkolny i szkolny, co jest wyzwaniem społecznym, rodzinnym, a nie tylko medycznym. My tym tematem też będziemy się zajmować" – zapowiedziała szefowa prezydenckiej kancelarii.

Ignaczak-Bandyk podkreśliła, że kwestia profilaktyki cukrzycy u dzieci, walki z nadwagą, powinna być jednym z najważniejszych zadań w edukacji społecznej. "I my się w taką edukację będziemy starali włączyć" – zaznaczyła.

Szef Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Czauderna powiedział, że około 8 proc. polskiej populacji, czyli między 2 a 3 miliony osób choruje na cukrzycę, z czego 20-30 proc. to jest około 700 tys. osób nie wie jeszcze, że choruje. Z tego względu, podkreślił prof. Czauderna, bardzo istotna jest wczesna diagnostyka i oznaczanie poziomu glukozy we krwi przy okazji badań kontrolnych, np. przy tzw. bilansie zdrowotnym, który zapowiedział już rząd w ramach Krajowego Planu Odbudowy, jak i poprzez włączenie takich badań do medycyny pracy, a także przygotowanie wytycznych dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

"To jest generalnie zadanie dla POZ-ów, w jakich sytuacjach i jak często to badanie należałoby przeprowadzać. Częstość tej kontroli zależy od obecności bądź nie innych czynników ryzyka, jak na przykład otyłość, czyli wskaźnik BMI powyżej 25, czy też uwarunkowania dziedziczne bądź niska aktywność fizyczna" – powiedział prof. Czauderna.

Jak podkreślił prof. Czauderna, największym zagrożeniem jest to, że cukrzyca prowadzi do rozwoju wielu poważnych powikłań. "Moment, kiedy pojawia się podwyższone stężenie glukozy we krwi, znacznie wyprzedza, niekiedy o lata, moment, w którym pojawiają się objawy i chorzy są w stanie zauważyć, że coś z nimi jest nie tak. Z tego względu badanie profilaktyczne są bardzo ważne".

Wskazał, że podczas posiedzenia członkowie Rady starali się też zidentyfikować problemy, z którymi środowisko pacjentów ma do czynienia. "Niekiedy są to drobne kwestie, które nie wymagają bardzo kosztownych działań. W 2019 r. włączono do refundacji nowe leki przeciwcukrzycowe. To był krok, na który środowisko pacjentów bardzo długo czekało" – powiedział prof. Czauderna.

Jak dodał, pozostały natomiast drobne sprawy, jak choćby refundacja igieł jednorazowych, za pomocą których chorzy wstrzykują sobie insulinę czy też brak nowoczesnych metod monitorowania glikemii u dorosłych. "To jest też jeden z postulatów zgłaszanych przez środowisko pacjentów" – dodał prof. Czauderna.

Zaznaczył, że ogromnym problemem jest brak nowoczesnych metod leczenia stopy cukrzycowej. "To jest problem, który nadal w Polsce jest nierozwiązany. Zostały przygotowane pewne propozycje rozwiązań i myślę, że będziemy pracowali z Ministerstwem Zdrowia, żeby te propozycje zostały wdrożone" – powiedział. Zaznaczył, że skutkiem braku odpowiedniego leczenia zespołu stopy cukrzycowej są amputację a w tej kwestii Polska odnotowuje niekorzystne statystyki.

11.06.2021

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Covid - aktualne dane
Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 12 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.